Nowe filmy z budowy drogi ekspresowej S5
Prace na budowie drogi ekspresowej S5 w województwie kujawsko-pomorskim idą zgodnie z planem. Dziś prezentujemy filmy przedstawiające stan budowy na koniec maja 2021 r. z trzech odcinków S5, na których ze względu na nierzetelnego wykonawcę konieczne było ogłoszenie nowych przetargów. Nowi wykonawcy kontynuują prace od wiosny 2020 r.

GDDKiA

 

 

 

S5 Bydgoszcz Błonie - Szubin Północ  

Jest to najbardziej zaawansowany w budowie i jednocześnie najkrótszy odcinek drogi ekspresowej S5 w woj. kujawsko-pomorskim. Odcinek o długości 9,7 km stanowi łącznik między Szubinem a obwodnicą Bydgoszczy. W trakcie budowy powstanie szereg obiektów, m.in. nowy wiadukt przez Noteć oraz węzeł Rynarzewo, na którym ruch poprowadzono pod wiadukt w ciągu obecnej DK5. Film ukazuje znaczne postępy w kładzeniu nawierzchni, pozostały fragment drogi, gdzie trwają prace ziemne znajduje się głównie w m. Kruszyn Krajeński. Po ukończeniu prac na tym odcinku droga ekspresowa S5 relacji Wrocław - Poznań - Bydgoszcz będzie kompletna. Zaawansowanie rzeczowe na koniec maja wynosi 55,7 proc. Planowane oddanie do ruchu to IV kwartał 2021 r. 

 

 

GDDKiA

 

 

 

S5 Świecie Południe - Bydgoszcz Północ 

Aktualnie budowa drogi trwa na wielu frontach tego ponad 22-kilometrowego odcinka. W marcu uzyskano pozwolenie na użytkowanie jednego z największych przejść dla zwierząt, jakie powstały na drogach w Polsce. Obiekt znajduje się niedaleko węzła Bydgoszcz Północ. Droga połączy obwodnicę Świecia z węzłem Bydgoszcz Północ, który stanowi północny kraniec obwodnicy Bydgoszczy. Na koniec maja zaawansowanie rzeczowe kontraktu wynosi 30,2 proc., a planowane zakończenie prac to III kwartał 2022 r.  

 

 

S5 Nowe Marzy - Świecie Południe 

Droga o długości 23,3 km połączy autostradę A1 z obwodnicą Świecia, która powstała niemal dwie dekady temu i również podlega rozbudowie, stając się częścią drogi S5. Wiosenne prace na tym odcinku poskutkowały m.in. przełożeniem ruchu na fragmenty jedni nowej drogi m.in. w miejscowościach Wiąg, Nowe Marzy, Przechowo czy Kozłowo. Na koniec maja br. zaawansowanie rzeczowe kontraktu wynosi 29,1 proc., a planowany finał prac to III kwartał 2022 r.  

 

 

Pozostałe odcinki 

Na dwóch otwartych już odcinkach drogi S5 trwają prace wykończeniowe. Dotyczy to odcinka Bydgoszcz Opławiec - Bydgoszcz Błonie, czyli otwartej 31 grudnia ubiegłego roku zachodniej obwodnicy Bydgoszczy, oraz odcinka Szubin Północ - Żnin Północ oddanego do ruchu 12 października 2020 r. Na obu wymienionych odcinkach prace wykończeniowe potrwają jeszcze do końca czerwca br. 

 

Po ukończeniu wszystkich odcinków droga ekspresowa S5 w woj. kujawsko-pomorskim będzie miała 128 km długości. W kolejnych latach przewidziana jest jej dalsza budowa w celu połączenia autostrady A1 w okolicach Grudziądza z drogą ekspresową S5 w Ostródzie. W maju br. zapewniono finansowanie prac przygotowawczych dla tej inwestycji. 

 


 

drogi.gddkia.gov.pl - nowy serwis już działa!
Planujesz dłuższą podróż samochodem po drogach krajowych i chcesz wiedzieć, jakich utrudnień możesz się spodziewać na trasie? Interesują Cię warunki pogodowe lub obrazy z kamer na drogach krajowych? Zauważyłeś uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni i chciałbyś to zgłosić do najbliższego oddziału GDDKiA? Te i wiele innych informacji oraz funkcji dostępnych jest pod jednym adresem - drogi.gddkia.gov.pl.

 

Bądź na bieżąco z komunikatami GDDKiA. Obserwuj nas w mediach społecznościowych Facebook Twitter  i Instagram .