Sprawdzamy postęp prac na budowie drogi ekspresowej S5 Ornowo - Wirwajdy

Dwa tygodnie temu zatwierdzone zostały dwa Programy Inwestycji dla prac przygotowawczych do budowy nowego odcinka drogi ekspresowej S5, który połączy S7 z autostradą A1. Przewidujemy, że realizacja tego zadania potrwa do 2032 roku. Tymczasem na terenie woj. warmińsko-mazurskiego toczą się już prace na budowie drogi ekspresowej S5 na odcinku Ornowo - Wirwajdy o długości ok. 5 km. Kontrakt o wartości 204 mln zł realizuje firma Budimex. Będzie to droga o przekroju dwujezdniowym. Powstanie na niej węzeł Ostróda Zachód, cztery wiadukty oraz dwa przejścia dla dużych zwierząt.GDDKiAInwestycja pn. „Budowa obwodnicy Ostródy”, której częścią jest budowa drogi ekspresowej S5 Ornowo - Wirwajdy, jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 285 mln zł, a całkowita wartość projektu to 623 mln zł.

 

Co już zostało zrobione

Inwestycja jest realizowana w systemie Projektuj i buduj. Obecnie zakończono etap projektowania i uzyskiwania GDDKiA  zamiennych decyzji administracyjnych. Na budowie wykonano już połowę robót ziemnych, trwa budowa nasypów. Na dwóch obiektach mostowych wykonano ustroje nośne. W nadchodzących tygodniach kontynuowane będą roboty ziemne, budowa nasypów oraz planowane jest rozpoczęcie robót związanych z wykonaniem podbudów kruszywowych i stabilizowanych.

 

W zakresie obiektów mostowych dla pozostałych obiektów planowane jest rozpoczęcie robót palowych i fundamentowych oraz w dalszym etapie montaż i wykonanie elementów konstrukcji. Będą także prowadzone roboty melioracyjne oraz roboty związane z budową kanalizacji deszczowej. Zaawansowanie całej inwestycji wynosi obecnie ponad 30 proc. Przewidywany termin zakończenia to maj 2023 r.

 

Pierwszy krok do połączenia A1 z S7

Budowa odcinka drogi ekspresowej S5 Ornowo - Wirwajdy jest kontynuacją obwodnicy Ostródy w ciągu drogi krajowej nr 16, która docelowo stanie się częścią drogi ekspresowej S5 na odcinku Grudziądz (A1) - Ostróda (S7). Budowany odcinek S5 jest pierwszym krokiem do połączenia drogą szybkiego ruchu drogi ekspresowej S7 (Ostróda) z autostradą A1 (Grudziądz).

 

Ostatnio zostały zatwierdzone dwa Programy Inwestycji dla prac przygotowawczych do budowy nowego odcinka drogi ekspresowej S5, który połączy S7 z autostradą A1. Pierwszy Program obejmuje odcinek Wirwajdy - granica woj. warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Drugi, od granicy tych województw do autostrady A1 w okolicy Grudziądza. Dzięki temu w połowie tego roku ogłosimy przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej obejmującej Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) z materiałami do decyzji środowiskowych dla całej ok. 90-kilometrowej trasy.

Pisaliśmy o tym tutaj: Zielone światło dla S5 pomiędzy Ostródą i Grudziądzem

 

Szacowany czas przewidziany na prace przygotowawcze, wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowych, to lata 2021 - 2028, natomiast prace budowlane powinny zakończyć się w 2032 roku. Koszt budowy drogi ekspresowej S5 pomiędzy Ostródą i Grudziądzem szacowany jest na ponad 5 mld zł.

 

Bądź na bieżąco z komunikatami GDDKiA. Obserwuj nas w mediach społecznościowych FacebookTwitter i Instagram.