Na długi weekend drogami krajowymi. Przypominamy najważniejsze zasady i dobre praktyki na drodze

Jutro początek długiego czerwcowego weekendu. Przed nami liczne wyjazdy i wzmożony ruch na drogach. Chcesz wiedzieć, jak sprawnie dotrzeć do celu i nie utknąć w korkach? Gdzie są utrudnienia na drogach krajowych? Wejdź na stronę www.archiwum.gddkia.gov.pl. W podróży najważniejszy jest nie tylko komfort i tempo przemieszczania się do wyznaczonego celu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników dróg. Przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach.  • Mniej ciężarówek w Boże Ciało, jednak dzisiaj bez ograniczeń.
  • Nowoczesna i bezpieczna infrastruktura drogowa oraz inteligentne pojazdy mogą uratować życie pod warunkiem przestrzegania przepisów ruchu drogowego.
  • 19 111 numeru informacji drogowej GDDKiA - całodobowa informacja o ewentualnych utrudnieniach i warunkach ruchu.
  • Kierowco patrz na znaki i przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.
  • Wypadki drogowe to niepotrzebne tragedie ludzkie i olbrzymie koszty.

 

Ograniczenia w ruchu dla ciężarówek i zniesienie zakazu 10 czerwca

Minister Infrastruktury 8 czerwca 2020 r. podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach, którego przepisy wyłączają zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton na obszarze całego kraju w dniu 10 czerwca 2020 r.

 

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, ograniczenia w ruchu niektórych pojazdów, obowiązujące w dniu Bożego Ciała w godzinach od 8.00 do 22.00, nie obejmują m.in. pojazdów biorących udział w akcjach ratowniczych, akcjach humanitarnych, usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. Pisaliśmy o tym tutaj: https://www.archiwum.gddkia.gov.pl/pl/a/37943/Zniesienie-ograniczen-w-ruchu-pojazdow-i-zespolow-pojazdow-w-dniu-10-czerwca-2020-r

 

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych 

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zachęcamy też do stosowania się do poniższego dekalogu rozsądnego kierowcy. 

 

GDDKiA 

 

Jak bezpiecznie poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych, jak odczytywać informacje ze znaków o zmiennej treści, jakie są zasady sprawnego włączania się do ruchu czy też postępowania przy awarii pojazdu. Warto jeszcze raz przypomnieć podstawowe zasady. Zastosujcie się do nich: 

Informacje o warunkach ruchu po drogach krajowych 

Najświeższe informacje na temat sytuacji na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA dostępne są na stronie internetowej www.archiwum.gddkia.gov.pl, w zakładkach „Serwis dla kierowców” oraz „Mapa kamer monitorujących”, w której znajdują się aktualne odczyty z 550 stacji meteorologicznych wraz z obrazami sytuacji drogowej rejestrowanymi przez ponad 1300 kamer. 

Kierowcy powinni zwracać uwagę na komunikaty wyświetlane na znakach zmiennej treści umieszczonych przy drogach krajowych i stosować się do wyświetlanych tam informacji. 

W przypadku, gdy dostęp do Internetu jest utrudniony, skorzystać można z ogólnodostępnego w całej Polsce numeru informacji drogowej GDDKiA 19 111, gdzie na bieżąco dyżurni pełniący dyżur przekażą informację o utrudnieniach i warunkach ruchu. 

 

Kierowco – jazda pod prąd grozi śmiercią

Słyszymy o przypadkach poruszania się po drogach szybkiego ruchu „pod prąd”. Mimo stosownego oznakowania i samego układu jezdni, która wymusza prawidłową jazdę, niektórzy kierujący pojazdami dopuszczają się łamania przepisów i stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym dla innych uczestników ruchu, jak i samych siebie. Jakich błędów się wystrzegać i na co zwracać szczególną uwagę na węzłach i łącznicach pisaliśmy tutaj: https://www.archiwum.gddkia.gov.pl/pl/a/37861/Kierowco-patrz-na-znaki-nie-lam-przepisow

 

Kosztowne wypadki drogowe i nieodwracalne tragedie 

Wypadki drogowe często kończą się tragedią ludzką. Bezmyślność, brawura, a czasami alkohol skutkują niepowetowaną stratą w społeczeństwie. Większości tych zdarzeń można byłoby zapobiec. Wystarczy niewiele - spokój, opanowanie, zdrowy rozsądek i zachowanie szczególnej ostrożności z poszanowaniem pozostałych uczestników ruchu drogowego. Wypadki drogowe to również olbrzymie koszty dla państwa i zarządców dróg. Pisaliśmy o tym tutaj: https://www.archiwum.gddkia.gov.pl/pl/a/37821/Kosztowne-wypadki-Przypominamy-najwazniejsze-zasady-i-dobre-praktyki-na-drodze

 

Nie śmieć! Drogi to nie wysypisko.

Podróżując autem, również „produkujemy śmieci”. Niestety użytkownicy dróg często pozbywają się śmieci, wyrzucając je przez okna swoich samochodów lub pozostawiają ja na poboczu drogi. W ten sposób śmieci „lądują” na jezdni oraz w pasie drogowym. Śmieci na drodze to nie tylko kwestia estetyki i kosztów ich sprzątania, ale również bezpieczeństwo użytkowników dróg. Śmieci na drodze to niebezpieczeństwo. Apelujemy do kierowców, aby zadbali o bezpieczeństwo własne, ale także innych użytkowników dróg. Więcej o czystości dróg, pisaliśmy tutaj: https://www.archiwum.gddkia.gov.pl/pl/a/37666/Nie-smiec-Drogi-to-nie-wysypisko