Budowa S8. Nieoczekiwane znaleziska.

Historyczne cmentarzysko z XVII wieku  odkryli archeolodzy  w Pajewie, na trasie budowy drogi ekspresowej S 8 Jeżewo - Białystok. Ich sukces sfinansowała  GDDKiA, która na prace archeologiczne na budowanym odcinku wyłożyła niemal 4 miliony złotych. 

 



Za te pieniądze archeolodzy przekopali w sumie 1300 arów ziemi, a stanowiska archeologiczne  pojawiały się przez ostatnie  dwa i pół roku wzdłuż całego realizowanego odcinka S8.

 

Ostatnie, kwietniowe prace w Pajewie, prowadzone były na obszarze 38 arów, na północ od istniejącej „Ósemki”. Archeolodzy znaleźli tu 108 grobów, a w niektórych z nich także: monety, szpilę, obrączki, skórzany pas z brązowymi ćwiekami. Szkielety ułożone były rzędowo, w większości przypadków głową skierowaną na zachód. Cmentarzysko było warstwowe, co świadczy o długim okresie użytkowania. W większości przypadków zwłoki składane były bezpośrednio do jamy, jednak w dwóch mogiłach zarejestrowano ślady po trumnie. W kolejnych dwóch pochówkach  zaobserwowano ślady mogące świadczyć o owinięciu zwłok w całun. 

 

Ostatnie odkrycia dokonane w kwietniu i maju, były  kontynuacją prac z przełomu lutego i marca, prowadzonych po drugiej stronie tej drogi. Na obu stanowiskach archeolodzy znaleźli w sumie 220 pochówków z XVII i XVII wieku, ceramikę  wstępnie datowaną na epokę brązu oraz  na okres wpływów rzymskich  (I-V wiek n.e.). 

 

Cały materiał  zabytkowy (ceramika, biżuteria, narzędzia) odkryty  na budowie  odcinka Jeżewo – Białystok trafi  do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.  Odkopane  szczątki, po opisaniu i zbadaniu przez antropologa, zostaną pochowane na cmentarzu parafialnym.

 

 

W związku z wykopaliskami, trzeba było wstrzymać roboty budowlane na przeszło 110 metrowym odcinku. Przerwa trwała od 19 kwietnia tego roku do 11 maja.

(12.05.2011)

 

.      GDDKiA