Obwodnicą Wasilkowa już można jeździć

 

 14 lutego 2011 r. została oddana do ruchu obwodnica Wasilkowa. Stało się to dokładnie cztery lata po rozpoczęciu jej budowy.

 



Inwestycja była zagrożona w wyniku protestów organizacji pozarządowych, a po skardze Komisji Europejskiej do ETS prace zostały wstrzymane. Dzięki elastyczności w negocjacjach z organizacjami pozarządowymi oraz dobrej woli stron, budowa ruszyła w lutym 2010 roku. Konieczne było wprowadzenie szeregu zmian w projekcie, wydana została nowa decyzja środowiskowa, a pozwolenie na budowę zostało dostosowane do jej warunków. KE wycofała skargę z ETS.

 

W efekcie został zażegnany spór z organizacjami pozarządowymi, uniknięto też procesu z dotychczasowym wykonawcą - w marcu 2010 r. ponownie ruszyły prace budowlane.   

 

Obwodnica to 5 km bezkolizyjnej drogi klasy GP, w granicach obszaru chronionego Natura 2000 .  Inwestycja to  także osiem obiektów inżynieryjnych,  w tym: pięć wiaduktów (w tym kolejowy), jeden tunel i dwa mosty (nad rzeczkami Panerka i Czarna) .

Obwodnica Wasilkowa ma jedną jezdnię,  tylko w rejonie węzłów wjazdowych są dwie jezdnie. Prędkość projektowa 100 km/h, obciążenie 115 kN.   Przedsięwzięcie zostało sfinansowane z Krajowego funduszu drogowego i Budżetu Panstwa. Koszt całkowity inwestycji zamyka się kwotą  około 125 mln zł.,

 

Droga łączy miejscowości Św. Woda (dk 19)  i Sochonie (dk 8), a przez to odciąży Wasilków (a docelowo kiedyś także Białystok)  z ruchu tranzytowego ciężarówek jadących z (i do) przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej.  Obwodnica będzie pełniła tą funkcję aż do chwili, kiedy odciąży ją droga ekspresowa S19 Kuźnica - Sokółka - Korycin -  Knyszyn -  Dobrzyniewo – Choroszcz, czyli przez minimum 6-7 lat (o ile będą pieniądze na to przedsięwzięcie).

 

 

Obwodnica Wasilkowa to również przepusty, przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne, wygrodzenie, oświetlenia na węzłach drogowych, kanalizacja deszczowa i urządzenia oczyszczających, dróg dojazdowych.

 

 

 

 

 

Terminarz

 

5 luty 2007 – podpisanie umowy z wykonawcą

 

9 luty 2007 - przekazanie placu budowy i podpisanie umowy na zarządzanie i nadzór

 

14 luty 2007 - rozpoczęcie robót

 

23 sierpień 2007 – zawieszenie robót  na całej długości

 

12  grudzień 2007 - wznowienie robót na części kontraktu (poza Naturą 2000) – ok. 3 km

 

13 sierpień 2008 – zawieszenie robót na budowie obwodnicy Wasilkowa z możliwością zakończenia robót na wiadukcie kolejowym

 

11 grudzień 2008 – wiadukt oddany do użytku

 

30 czerwiec 2009 – wypowiedzenie kontraktu przez Wykonawcę

 

5 listopada 2009 – wycofanie wypowiedzenia kontraktu

 

6 listopad – zawarcie aneksu terminowego z określeniem nowego terminu na 30 listopada 2010

 

26 lutego 2010 – wznowienie robót na obwodnicy Wasilkowa

 

30 listopada 2010 – zgłoszenie zakończenia robót zasadniczych

 

8 lutego 2011  – zakończenie prac dodatkowych (ekrany akustyczne) i zgłoszenie do nadzoru budowlanego w celu uzyskania decyzji o użytkowaniu obiektu

14 lutego 2011 - Otwarcie obwodnicy 

 

 

Jerzy Doroszkiewicz, dyrektor białostockiego oddziału wita gości przybyłych na otwarcie  obwodnicy Wasilkowa