III Spotkanie Drogowców

Szanowni Państwo!

Dzień 9 grudnia 2010 w naszej branży drogowej był dniem wyjątkowym, bowiem do Szczucina przyjechała rodzina Drogowców – familia , a więc osoby , którym na sercu przez całe życie zawodowe leżała sprawa dróg, ich budowa, utrzymanie, użytkowanie ale również historia zawodu, tradycja i osiągnięcia. Ludzkość skupia różne rodziny. My drogowcy połączeni profesją – sercem i duchem przez wiele lat pracy dla wszystkich społeczności spotykamy się po raz III w Szczucinie. Miło nam, że wśród nas obecny był Zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Pan Andrzej Maciejewski.



Zakończone zostały obchody 190 rocznicy powołania centralnej administracji drogowej w Polsce – otwarcie wystawy pt. „Szlaki, trakty, autostrady – 190 lat centralnej administracji drogowej w Polsce”, która w roku jubileuszowym odwiedziła 18 największych miast w Polsce. Przedstawia ona w wielkim skrócie na 60 planszach rozwój  drogownictwa w Polsce na przestrzeni niemal dwóch wieków. Decyzją Dyrekcji wspomniana wystawa po zakończeniu wędrówki po kraju i spełnieniu założonego zadania propagowania wiedzy o drogach i drogownictwie na stałe  została zainstalowana na ekspozycji zewnętrznej Muzeum Drogownictwa w Szczucinie.

Obchody jubileuszowe 190 – lecia funkcjonowania Centralnej Administracji Drogowej w Polsce stały się okazją , aby Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad wyróżnił drogowców i zasłużonych dla drogownictwa okolicznościowym medalem oraz Dyplomem  - w dowód uznania za osobiste zaangażowanie i zasługi włożone w rozwój drogownictwa w Polsce. ,

Trzydzieści lat temu kiedy drogowcy świętowali 160 – tą rocznicę powołania Dyrekcji Jeneralnej Dróg i Mostów w 1819 roku  - został odlany okolicznościowy medal, na którym uhonorowano  trzy wybitne postacie : Franciszka Ksawerego Christianiego , Władysława Melchiora Nestorowicza  i Aleksandra Gajkowicza. Postacie te uznano za najbardziej zasłużone dla postępu i rozwoju polskich dróg.

We współczesnych czasach miarą oceny drogownictwa jest budowa wygodnych,  bezpiecznych i nowoczesnych dróg. Na pamiątkowym Medalu wydanym z okazji już 190 – lecia powołania Dyrekcji Jeneralnej Dróg i Mostów , jest pokazana wizja , idea i cel dla przyszłych pokoleń drogowców, a dla zasłużonych -  radość , satysfakcja i podziękowanie za rzetelnie wykonaną służbę.

Wyróżnienia są wyjątkowe gdyż przyznane zostały zasłużonym małżeństwom drogowym do których należą :

1.     Państwo Danuta i Tadeusz Paluchowie

2.     Państwo Anna i Adam Zabilscy

3.     Państwo Anna i Tadeusz Pękalscy

Oraz :

1.     Pan Jerzy Wojtowicz

2.     Pan Władysław Ryń

3.     Pan Jerzy Januś

4.     Pan Marceli Bochenek

5.      Pani Krzysztofa Bik – Jurkow

Korzystając z okazji, iż zebrało się tak szanowne grono drogowców i przyjaciół , Fundacja Ochrony Zabytków Drogownictwa, która od wielu lat współpracuje z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na niwie ochrony zabytków drogownictwa -  chciała uhonorować wyróżnieniem.  Medal  „w uznaniu zasług dla zachowania historii, tradycji drogowych oraz wspieranie idei ochrony zabytków drogownictwa” wręczył Jerzy Bajer -Przewodniczący FOZD.

Wyróżnienia otrzymali:

1.     Pan Olgierd Wójcik

2.     Pan Mariusz Stanaszek

3.     Pan Andrzej Łapiński

Wydarzeniu towarzyszył wykład o historycznych drogach i znakach drogowych prowadzony przez Zdzisława Dąbczyńskiego oraz Jarosława Schabowskiego.

Uczestnicy spotkania przeznaczyli również czas na chwilę wspomnień. Na koniec Pan Dyrektor Andrzej Maciejewski złożył wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne oraz pomalał się opłatkiem.

Mamy nadzieję, że spotkanie było dla wszystkich uroczyste i wyjątkowe , stało się wspaniałym podsumowaniem mijającego roku oraz okazją do złożenia wzajemnie życzeń.

 

GDDKiA GDDKiA GDDKiA
 GDDKiA  GDDKiA GDDKiA 
 GDDKiA GDDKiA   GDDKiA
 GDDKiA GDDKiA   GDDKiA
 GDDKiA  GDDKiA GDDKiA 
 GDDKiA  GDDKiA GDDKiA 
 GDDKiA  GDDKiA GDDKiA 

 

 GDDKiA