Drogi Zaufania w Płocku - happening w służbie bezpieczeństwa
26 września w Płocku odbędzie się happening promujący bezpieczną jazdę i zwracający uwagę na bezpieczeństwo użytkowników dróg

Całodniowe wydarzenie podzielone zostanie na część drogową i edukacyjną. Część edukacyjna odbędzie się przy Nowym Rynku 11 (plac przy Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego), część drogowa z kolei zlokalizowana zostanie na przedmieściach, przy skrzyżowaniu ul. Wyszogrodzkiej i Al. Jana Pawła II (naprzeciwko salonu Volkswagena).

 Drogowa część happeningu to symulacja wypadku samochodowego. W jego realizację zaangażowane będą służby policji, straży pożarnej i drogowe oraz środki techniczne niezbędne do usuwania skutków wypadków. Dodatkową atrakcją będą ćwiczenia służb ratunkowych, w tym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Chcemy, aby zorganizowana przez nas inscenizacja zwróciła uwagę kierowców przejeżdżających pojazdów. Naturalność przedstawienia wypadku ma unaocznić użytkownikom dróg dramatyczny wymiar każdego wypadku drogowego – mówi Andrzej Maciejewski, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Druga część akcji to przedsięwzięcie realizowane w centrum Płocka oparte na udziale mieszkańców na zabawach i symulacjach edukacyjnych. Przewidziane są m.in. - pokazy i kurs udzielania pierwszej pomocy - symulatory komputerowe, pozwalające sprawdzić znajomość przepisów drogowych - tor przeszkód z wykorzystaniem alko gogli - tor gokartowy - spotkania z policjantami i psychologami transportu.

„Drogi Zaufania” to pierwszy w Polsce program z zakresu bezpieczeństwa ruchu wykorzystujący efekt synergii działań inżynieryjnych, komunikacji i przeciwdziałania skutkom wypadków. Jego zadaniem jest ochrona życia i zdrowia użytkowników dróg krajowych. W ramach programu w czterech miastach w Polsce odbywają się wydarzenia edukacyjne.

Pierwsza odsłona miała miejsce 12 września w Brzegu, druga 19 września w Lubinie, trzecia 26 września w Płocku. Ostatni raz akcja odbędzie się w Koninie 2 października. Organizatorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Celem strategicznym programu jest zmniejszenie do 2013 roku liczby śmiertelnych ofiar wypadków na drogach krajowych o 75 proc. W 2007 roku program pilotażowo realizowany był na drodze krajowej nr 8, najdłuższym i najniebezpieczniejszym szlaku komunikacyjnym w Polsce. W 2008 objął osiem kolejnych dróg krajowych (wszystkie o numerach od 1 do 9), a obecnie prowadzony jest na pozostałych 88 trasach.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

24.09.2010