Kolejny odcinek drogi ekspresowej S11 z decyzją ZRID

Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla ponad 19-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S11 Zegrze Pomorskie - Kłanino. Jest to drugi odcinek S11 od Koszalina do Bobolic z wydaną decyzją ZRID. Decyzja ta ma rygor natychmiastowej wykonalności i umożliwia rozpoczęcie robót budowlanych.  Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2023 r. 



Plac budowy w rękach wykonawcy GDDKiA 

W ciągu siedmiu dni plac budowy zostanie przekazany wykonawcy, firmie Mostostal Warszawa. W pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone rozpoznanie saperskie terenu i niezbędne inwentaryzacje.  

  

Uzyskujemy decyzje ZRID dla trzech odcinków S11 od Koszalina do Bobolic 

W lutym i marcu ubiegłego roku podpisaliśmy umowy na zaprojektowanie i budowę trzech odcinków S11 między Koszalinem i Bobolicami o łącznej długości 48 km. Wykonawcy zrealizowali prace projektowe i zgodnie z terminami kontraktowymi złożyli wniosku o wydanie decyzji ZRID.  

 

Obecnie inwestycje te przechodzą z fazy projektowania do etapu robót budowlanych. Dzisiaj została uzyskana decyzja ZRID dla odcinka Zegrze Pomorskie - Kłanino, natomiast 21 czerwca dla Kłanino -Bobolice. Na końcowym etapie jest uzyskiwanie ZRID dla ostatniego odcinka, czyli Koszalin - Zegrze Pomorskie. 

  

Dwujezdniowa S11 ominie Bobolice  GDDKiA 

W ramach inwestycji zostanie zrealizowana dwujezdniowa droga ekspresowa o dwóch pasach ruchu w obu kierunkach. Odcinek Zegrze Pomorskie - Kłanino będzie się rozpoczynał za węzłem Zegrze Pomorskie (ten węzeł będzie realizowany w ramach wcześniejszego odcinka). Droga będzie biegła w kierunku wschodnim, głównie przez tereny leśne. Trasa przejdzie na południe od lotniska w Zegrzu Pomorskim. W rejonie miejscowości Dargiń powstanie para MOP kategorii I (parkingi i toalety).  

 

W rejonie miejscowości Kłanino droga zbliży się do obecnej drogi krajowej nr 11. Powstanie tam węzeł drogowy, za którym rozpocznie się kolejny odcinek realizacyjny S11. Na trasie zaplanowano realizację siedmiu wiaduktów, powstanie również pięć przejść dla zwierząt, w tym dwa górne o szerokości 60 metrów oraz przepusty dla płazów i małych zwierząt.  

  

Procedura odszkodowawcza za nieruchomości przejęte pod drogę  

Decyzja ZRID przenosi na Skarb Państwa własność nieruchomości przeznaczonych pod drogę. Dotychczasowym właścicielom przysługuje odszkodowanie. Procedura odszkodowawcza rusza po wydaniu decyzji ZRID i prowadzi ją właściwy wojewoda. Wyznaczeni przez wojewodę, w tym przypadku Wojewodę Zachodniopomorskiego, rzeczoznawcy będą dokonywali oględzin nieruchomości i opracowywali operaty szacujące ich wartość. Następnie na mocy decyzji wystawionych przez Wojewodę, GDDKiA będzie wypłacała odszkodowania.   

Szczegółowo o procesie ustalenia i wypłaty odszkodowania za nieruchomości przejęte pod budowę dróg krajowych pisaliśmy tutaj

 


drogi.gddkia.gov.pl - nowy serwis już działa! 
 

Planujesz dłuższą podróż samochodem po drogach krajowych i chcesz wiedzieć, jakich utrudnień możesz się spodziewać na trasie? Interesują Cię warunki pogodowe lub obrazy z kamer na drogach krajowych? Zauważyłeś uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni i chciałbyś to zgłosić do najbliższego oddziału GDDKiA? Te i wiele innych informacji oraz funkcji dostępnych jest pod jednym adresem - drogi.gddkia.gov.pl. 

   

Bądź na bieżąco z komunikatami GDDKiA. Obserwuj nas w mediach społecznościowych Facebook , Twitter i Instagram.