Ruszają prace przygotowawcze dla obwodnicy Międzyborza

Podpisaliśmy umowę na prace przygotowawcze dla budowy obwodnicy Międzyborza w ciągu drogi krajowej nr 25 (DK25). To jedna z siedmiu obwodnic dolnośląskich miast realizowana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.Umowa na prace przygotowawcze, zawarta z firmą Multiconsult Polska, o wartości prawie 3 mln zł zakłada wykonanie Studium GDDKiA  techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z koncepcją programową oraz materiałami do wniosku o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Od początku roku jest to już 30 umowa na prace przygotowawcze w ramach rządowych Programów Budowy Dróg Krajowych i Budowy 100 obwodnic. Wszystkie umowy dotyczą zadań o łącznej długości ok. 428 km i wartości ok. 126,7 mln zł. 

 

- Obwodnica Międzyborza pozwoli na wyeliminowanie ruchu tranzytowego z centrum miasta oraz poza tereny zabudowane w miejscowościach Ose, Górzyca i Oska Piła. Dzięki temu poprawi się płynność ruchu, bezpieczeństwo użytkowników dróg i mieszkańców Międzyborza oraz sąsiadujących miejscowości - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

 

Zakres inwestycji

Obwodnica Międzyborza powstanie w nowym śladzie i będzie miała długość ok. 8 km. W ramach inwestycji zostanie zaprojektowana, a następnie wybudowana droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) ze skrzyżowaniami, drogami poprzecznymi i dojazdowymi. Wybudowane zostaną również obiekty inżynierskie, elementy ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD).

 

Cel inwestycji  GDDKiA 

Obwodnica Międzyborza to także obejście sąsiadujących wsi Ose i Oska Piła. Nowy fragment drogi krajowej nr 25 poprawi przepustowość układu komunikacyjnego łączącego drogę ekspresową S8 z nowo wybudowaną obwodnicą Ostrowa Wielkopolskiego w ciągu drogi ekspresowej S11. Obwodnica Międzyborza pozwoli na wyeliminowanie ruchu tranzytowego z centrum miasta oraz poza tereny zabudowane w miejscowościach Ose, Górzyca i Oska Piła. Dzięki temu poprawi się płynność ruchu, bezpieczeństwo użytkowników dróg i mieszkańców Międzyborza oraz sąsiadujących miejscowości. Inwestycja planowana jest do realizacji w systemie Projektuj i buduj w latach 2025-2029.

 

Program budowy 100 obwodnic w województwie dolnośląskim

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic w woj. dolnośląskim powstanie łącznie siedem inwestycji. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej są obecnie obwodnice:

• Głogowa w ciągu DK12,

• Kaczorowa w ciągu DK3,

• Legnicy w ciągu DK94,

• Oławy w ciągu DK94,

• Milicza w ciągu DK15,

• Międzyborza w ciągu DK25.

 

Na etapie procedury przetargowej na prace przygotowawcze jest obwodnica:

• Złotego Stoku w ciągu DK46.  

 

Rządowy Program budowy 100 obwodnic zakłada, że do roku 2030 wybudowanych zostanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy o wysokich parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych. Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 


drogi.gddkia.gov.pl - nowy serwis już działa! 
 

Planujesz dłuższą podróż samochodem po drogach krajowych i chcesz wiedzieć, jakich utrudnień możesz się spodziewać na trasie? Interesują Cię warunki pogodowe lub obrazy z kamer na drogach krajowych? Zauważyłeś uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni i chciałbyś to zgłosić do najbliższego oddziału GDDKiA? Te i wiele innych informacji oraz funkcji dostępnych jest pod jednym adresem - drogi.gddkia.gov.pl. 

   

Bądź na bieżąco z komunikatami GDDKiA. Obserwuj nas w mediach społecznościowych Facebook , Twitter i Instagram.