Podpisaliśmy umowy na dokumentację dla obwodnic Kowalewa Pomorskiego i Lipna
Ruszają prace nad dokumentacją dla obwodnic Lipna i Kowalewa Pomorskiego. To dwie z sześciu obwodnic, które powstaną w woj. kujawsko-pomorskim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Wcześniej podpisaliśmy już umowy rozpoczynające prace nad dokumentacją na pozostałe cztery zadania.

Wykonawcy GDDKiA 

Spośród dziewięciu ofert, jakie wpłynęły w przetargu na dokumentację obwodnicy Kowalewa Pomorskiego, najkorzystniejszą okazała się oferta złożona przez Lafrentz Polska z Poznania. Jej wartość to 2 451 722,10 zł.  

W przetargu na dokumentację obwodnicy Lipna wpłynęło sześć ofert. Za najkorzystniejszą uznano ofertę firmy Voessing Polska z Poznania o wartości 1 722 000,00 zł. 

 

Zadaniem projektantów będzie wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) oraz materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z jej uzyskaniem.

 

Obwodnica Kowalewa Pomorskiego GDDKiA 

Celem budowy obwodnicy Kowalewa Pomorskiego jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście na DK15. Jest to droga o znaczeniu międzyregionalnym, która wyprowadza ruch z Torunia i korytarza autostrady A1 w kierunku województwa warmińsko-mazurskiego i korytarza drogi ekspresowej S7 pomiędzy Warszawą a Gdańskiem.   

 

Inwestycja ta będzie kontynuacją działań na rzecz usprawnienia ruchu na DK15. W 2016 r. oddana została obwodnica Brodnicy, a obecnie w realizacji jest też obejście Nowego Miasta Lubawskiego. 

  

Szacunkowa długość: 8 km  

 

Obwodnica Lipna 

Po wybudowaniu obwodnicy Lipna trafi na nią ruch tranzytowy, jaki obecnie koncentruje się w mieście na DK67. Obwodnica podniesie komfort i płynność przejazdu, ponieważ kierowcy jadący w kierunku Włocławka i autostrady A1 nie będą wjeżdżać do centrum miejscowości. W przyszłości obwodnica Lipna ułatwi też dojazd do przygotowywanej drogi ekspresowej S10 relacji Toruń - Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej.  

  

Szacunkowa długość: 6 km  

 

Program budowy 100 obwodnic      

W województwie kujawsko-pomorskim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 powstanie łącznie sześć obwodnic:    

  • Brześcia Kujawskiego w ciągu DK62,  

  • Strzelna w ciągu DK15 i DK25,    

  • Nowej Wsi Wielkiej w ciągu DK25,    

  • Kruszwicy w ciągu DK62,  

  • Kowalewa Pomorskiego w ciągu DK15,   

  • Lipna w ciągu DK67.  

Okres przygotowawczy dla obwodnic realizowanych w ramach Programu w woj. kujawsko-pomorskim przewidziany jest na lata 2020-2024. Realizacja inwestycji w systemie Projektuj i buduj planowana jest w latach 2025-2029.   

   

Poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej - to główne założenia Programu. Program określa cele i priorytety inwestycyjne w zakresie budowy obwodnic miast na sieci dróg krajowych. Wskazuje również źródła finansowania oraz listę zadań inwestycyjnych kierowanych do realizacji. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Więcej informacji o tym Programie znaleźć można tutaj.   

  

Przygotowania w toku  

W ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych i Programu Budowy 100 obwodnic, od 1 stycznia br. podpisaliśmy dwadzieścia dziewięć umów na prace przygotowawcze, dla zadań o łącznej długości ok. 299 km i wartości 102,4 mln zł.    

  


drogi.gddkia.gov.pl - nowy serwis już działa!   
Planujesz dłuższą podróż samochodem po drogach krajowych i chcesz wiedzieć, jakich utrudnień możesz się spodziewać na trasie? Interesują Cię warunki pogodowe lub obrazy z kamer na drogach krajowych? Zauważyłeś uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni i chciałbyś to zgłosić do najbliższego oddziału GDDKiA? Te i wiele innych informacji oraz funkcji dostępnych jest pod jednym adresem - drogi.gddkia.gov.pl.   

  

Bądź na bieżąco z komunikatami GDDKiA. Obserwuj nas w mediach społecznościowych Facebook, Twitter i Instagram.