Obwodnica Strykowa skierowana do realizacji

Ogłosiliśmy postępowanie przetargowe na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Strykowa  w ciągu drogi krajowej nr 32. Droga  powstanie w  ramach  rządowego Programu  budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.   Zadanie  obejmuje zaprojektowanie, uzyskanie wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych i budowę ponad 3 km obwodnicy. Będzie ona przebiegać po południowej stronie Strykowa i poprzez ronda włączy się do istniejącej drogi krajowej nr 32.   

GDDKiA

Inwestycja realizowana będzie w systemie Projektuj i buduj. Prace powinny zostać zakończone w ciągu 33 miesięcy od podpisania umowy. Jednym z kryteriów oceny ofert jest możliwość skrócenia terminu realizacji o 3 miesiące. Termin składania ofert został wyznaczony na 9 lipca br. do godz. 9:00.

 

Bezpieczeństwo i komfort   

Podstawowym celem budowy obwodnicy Strykowa jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki przejeżdża przez miasto. Jest to ruch na osi wschód-zachód. Realizacja tej inwestycji jest szczególnie istotna, ponieważ po otwarciu odcinka drogi ekspresowej S5 z węzłem w Stęszewie zmieniła się sytuacja ruchowa. Dogodny wyjazd z Poznania drogą S5 generuje większe natężenie ruchu na DK32.     

 

Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samej miejscowości. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu, w szczególności pomiędzy Poznaniem, Grodziskiem Wielkopolskim i Wolsztynem. Droga ta stanowi również ważne połączenie pomiędzy Poznaniem a Zieloną Górą.   

 

Program budowy 100 obwodnic w województwie wielkopolskim   GDDKiA 

W ramach Programu w województwie wielkopolskim powstanie łącznie osiem obwodnic:   

  • Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12,   
  • Koźmina Wielkopolskiego w ciągu drogi krajowej nr 15,   
  • Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu drogi krajowej nr 15,   
  • Kamionnej w ciągu drogi krajowej nr 24,   
  • Kalisza w ciągu drogi krajowej nr 25,   
  • Strykowa w ciągu drogi krajowej nr 32,   
  • Żodynia w ciągu drogi krajowej nr 32,   
  • Grzymiszewa w ciągu drogi krajowej nr 72.   

   

O Programie budowy 100 obwodnic  

W ramach rządowego Programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.   

    

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa jest finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic realizowane są przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.   

    

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.   

 


drogi.gddkia.gov.pl - nowy serwis już działa!    
Planujesz dłuższą podróż samochodem po drogach krajowych i chcesz wiedzieć, jakich utrudnień możesz się spodziewać na trasie? Interesują Cię warunki pogodowe lub obrazy z kamer na drogach krajowych? Zauważyłeś uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni i chciałbyś to zgłosić do najbliższego oddziału GDDKiA? Te i wiele innych informacji oraz funkcji dostępnych jest pod jednym adresem - drogi.gddkia.gov.pl.   

      

Bądź na bieżąco z komunikatami GDDKiA. Obserwuj nas w mediach społecznościowych Facebook, Twitter i Instagram.