Akcja „Szanuj Życie – Bezpieczna DK94” - razem z Policją działamy na rzecz bezpieczeństwa
W czwartek, 27 maja, na terenie województw opolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego rusza akcja Policji związana z działaniami na odcinku drogi krajowej nr 94. Działania pn. „Szanuj Życie - Bezpieczna DK94” będą przeprowadzone z inicjatywy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Wezmą w nich udział m.in. patrole z zespołów SPEED z pięciu województw w nieoznakowanych i oznakowanych radiowozach wyposażonych w wideorejestratory oraz laserowe mierniki prędkości.

Droga krajowa nr 94 to ważny szlak komunikacyjny o łącznej długości 675 km. Na terenie woj. opolskiego w ostatnich latach kilka inwestycji wpłynęło na znaczną poprawę bezpieczeństwa w ciągu DK94. W 2011 r. w miejscu niebezpiecznego skrzyżowania w Skarbimierzu, oddaliśmy do ruchu pięciowlotowe rondo turbinowe. W 2016 r. zakończyliśmy przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania na czterowlotowe rondo turbinowe w Karczowie położone na skrzyżowaniu DK46 i DK94. We wrześniu 2019 r. oddaliśmy rondo w Walidrogach, które powstało na mocno obciążonym ruchem, także z dróg podporządkowanych, niebezpiecznym skrzyżowaniu. Na tym odcinku drogi, od wielu lat, dochodziło do licznych wypadków.

 

Akcja ,,Szanuj Życie - Bezpieczna DK94” ma na celu przeciwdziałanie agresywnym i niebezpiecznym zachowaniom uczestników ruchu drogowego. Podczas akcji kierowcy będą poddani m.in. kontrolom związanym z przestrzeganiem obowiązujących limitów prędkości oraz nieprawidłowym wyprzedaniem. Istotnym celem akcji na DK94 będzie przeprowadzenie działań profilaktyczno-edukacyjnych dla kierowców z zakresu ratownictwa medycznego związanych z resuscytacją krążeniowo-oddechową i podstawowych czynności na miejscu wypadku drogowego.

 

Miejsce prowadzenia działań profilaktycznych w woj. opolskim zaplanowano na terenie parkingów w ciągu DK94. Dla kierowców biorących udział w krótkim szkoleniu na fantomie, przewidziane są apteczki pierwszej pomocy oraz materiały profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym z logo GDDKiA. Celem działań jest podniesienie kwalifikacji z zakresu pierwszej pomocy oraz przełamania lęku przed podjęciem reanimacji krążeniowo-oddechowej dla osób będących świadkiem wypadku. Dodatkowo kierowcom wręczane będą podręczne jednorazowe alkotesty, wykorzystywane do samodzielnej kontroli trzeźwości wśród kierowców, przed rozpoczęciem jazdy.