Premier RP z wizytą na budowie S19

Premier Mateusz Morawiecki wizytował realizację mostu nad rzeką San w ramach budowy drogi ekspresowej S19 na odcinku Zdziary - Rudnik Nad Sanem. Wykonawcą prac na tym odcinku jest firma Mosty-Łódź S.A.



Całkowita długość Via Carpatii na Podkarpaciu to 168,6 km. Natomiast na terenie Polski, wraz z odgałęzieniami prowadzącymi do portów Trójmiasta oraz głównych przejść granicznych z Białorusią i Ukrainą, to około 1620 km.

 

S19 na Podkarpaciu:

w eksploatacji: 30 km

w realizacji: 64,1 km

w przetargu: 20,4 km

w przygotowaniu: 54,1 km

 

Premier: żeby tworzyć nowe perspektywy wzrostu musimy tworzyć nowe połączenia komunikacyjne

Szlak Via Carpatia jest międzynarodową trasą drogową łączącą Morze Bałtyckie z Morzem Egejskim i Morzem Czarnym. Pomysłodawcą i inicjatorem jej budowy był Prezydent RP Lech Kaczyński. W Polsce Via Carpatia przebiega przez wschodnie województwa w kraju.

 

Kiedy w 2006 roku pan prezydent Lech Kaczyński zainicjował Deklarację Łańcucką wraz z kilkoma innymi prezydentami Europy Środkowej – mało kto wierzył, że można otworzyć Polskę na północ i południe i ten dodatkowy wymiar strategiczny będzie służył rozwojowi Polski. Później przyszły inne lata, tragiczne wydarzenia. W 2015 roku, kiedy PiS przejął władzę wróciliśmy do koncepcji Via Carpatii, otworzenia Polski na północ i południe. Wcześniej rozwijaliśmy się w kierunku wschód-zachód – to też ważny kierunek, ale żeby tworzyć nowe perspektywy wzrostu musimy tworzyć nowe połączenia komunikacyjne – takie jak Via Carpatia – podkreślił szef rządu Mateusz Morawiecki.

 

Większość trasy oznaczona jest jako droga ekspresowa S19: od Białegostoku przez Lublin i Rzeszów do granicy polsko-słowackiej. Droga ekspresowa S19 w okolicy Białegostoku „odbija” w kierunku przejścia granicznego w Kuźnicy. Na odcinku od granicy polsko-litewskiej do Ełku szlak Via Carpatia pokrywa się ze szlakiem Via Baltica. W Polsce ten fragment jest oznaczony jako droga ekspresowa S61. Natomiast na odcinku od Ełku do Białegostoku szlak Via Carpatia przebiega po śladzie polskiej planowanej drogi ekspresowej S16.

 

Łączna długość dróg S61, S16 oraz S19 i A4, którymi biegnie główny szlak Via Carpatia na terenie Polski to około 718 km.

 

Via Carpatia budowana za pomocą nowoczesnych technologii

Trasa Via Carpatia w Polsce jest budowana za pomocą nowoczesnych technologii. Wszystko po to, żeby po naszych drogach jeździło się wygodnie i bezpiecznie. Cieszę się, że mamy taką technologię. To polska firma jest autorem tej technologii. Oby jak najwięcej takich firm rosło i zatrudniano jak najwięcej pracowników – podkreślił premier.

 

GDDKiA