Projektujemy obwodnicę Łącka – pierwsza akcja informacyjna

Rozpoczynamy pierwszą korespondencyjną akcję informacyjną dotyczącą wariantowego przebiegu projektowanej obwodnicy Łącka w ciągu DK 60.



Korespondencyjna akcja informacyjna

W ramach opracowywanego Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej wraz z materiałami do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, przewidziane zostały akcje informacyjne mające na celu zebranie opinii społeczeństwa i władz samorządowych odnośnie przebiegu przyszłej obwodnicy Łącka. Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną projektant kontynuuje prace projektowe jednak podjęta została decyzja o przeprowadzeniu działań informacyjnych w formie korespondencyjnej.

 

Materiały informacyjne i formularz opinii

Od 5 lutego br. udostępnione będą na stronie internetowej: https://dk60-obwodnica-lacka.pl/ materiały informacyjne wraz z formularzem opinii.

Na opinie czekamy do 19 lutego 2021 r.

Formularze można przesyłać:

- e-mailem: biuro@arkas-projekt.pl

- pocztą: Arkas-Projekt sp. z o.o. k., ul. Piłsudskiego 70a, 10-450 Olsztyn

z dopiskiem: ”Akcja informacyjna I – Budowa Obwodnicy Łącka w ciągu DK 60”.

 

Orientacyjny przebieg trasy

Obwodnica Łącka o długości ok. 3 km planowana jest w nowym śladzie drogi krajowej nr 60 jako droga klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym). Przewiduje się, że nowa droga ominie istniejącą zabudowę prawdopodobnie po północno-zachodniej stronie obecnej DK60. 

 

Cel realizacji inwestycji 

Po zaprojektowaniu i wybudowaniu obwodnicy Łącka wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy, który obecnie odbywa się drogą krajową nr 60 pomiędzy Płockiem a Kutnem. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Łącku. Poprawią się również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego odbywającego się wokół Warszawy. Droga stanowi bowiem alternatywny objazd aglomeracji stołecznej po północnej stronie pomiędzy drogą S8 a autostradą A1. Nowa trasa będzie również uzupełnieniem zbudowanej już obwodnicy Gostynina.  

Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju. 

 

W przygotowaniu dokumentacja projektowa

Wykonawcą dokumentacji o wartości prawie 1,3 mln zł jest Arkas-Projekt, który zrealizuje zadanie w ciągu 35 miesięcy od daty jej  zawarcia. Zakończenie wszystkich prac przygotowawczych przewidywane jest na koniec 2023 r.

Zadaniem projektanta będzie wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej oraz materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej. 

 

Planowany harmonogram realizacji:

- II kwartał 2022 r. – złożenie wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej

- 2024 r. – ogłoszenie przetargu w systemie Projektuj i buduj

- 2024 r. – podpisanie umowy z wykonawcą robót

- 2026 r. – 2028 r. realizacja robót budowlanych.