Jest umowa na dokumentację dla rozbudowy infrastruktury drogowej na granicznym odcinku autostrady A6

Zawarliśmy umowę na opracowanie dokumentacji dla budowy infrastruktury drogowej na granicznym, początkowym odcinku autostrady A6. Pełną dokumentację, w tym projekt budowlany i wykonawczy przygotuje firma Trakt z Katowic, wartość umowy to 994 tys. złotych. Na wykonanie dokumentacji wraz z uzyskaniem decyzji ZRID przewidziano 19 miesięcy. Dokumentacja będzie zakładała budowę nowego wiaduktu na zachód od istniejącego MOP Kołbaskowo przy granicy polsko-niemieckiej wraz z drogami dojazdowymi i placami do zawracania. Inwestycja umożliwi zawracanie pojazdom przed granicą i ułatwi działania utrzymaniowe GDDKiA oraz działania kontrolne prowadzone przez służby państwowe, takie jak Policja, Straż Graniczna, Krajowa Administracja Skarbowa czy Inspekcja Transportu Drogowego.



Graniczny odcinek autostrady A6

W odległości 2,5 km przed granicą polsko-niemiecką znajduje się ostatni na autostradzie A6 węzeł drogowy - Kołbaskowo. Węzeł ten w przyszłości zastąpiony nowym węzłem - Szczecin Zachód, który będzie o kilometr dalej od granicy. Jednocześnie pierwszy węzeł po stronie niemieckiej znajduje się dopiero 9,5 km od granicy. Pojazdy nie mają żadnej możliwości zawrócenia na granicy państwa. Około 1 km przed granicą zlokalizowany jest MOP Kołbaskowo. Miejsce to jest wykorzystywane jest przez służby państwowe do działań kontrolnych, do czego jednak nie jest przystosowane. Również doświadczenie płynące z sytuacji związanej z wprowadzeniem ograniczeń w ruchu na granicach w związku z COVID-19 wpłynęły na konieczność budowy nowej infrastruktury drogowej w pobliżu granicy. 

 

Nowy wiadukt i jezdnie wspomagające

Głównym elementem nowej infrastruktury drogowej przy granicy w Kołbaskowie, która da możliwość bezpiecznego zawracania przed samą granicą, będzie nowy wiadukt drogowy. Do wiaduktu będą doprowadzone drogi dojazdowe. Mają powstać również place do zawracania. Infrastruktura ta da również możliwość przygotowania miejsc do kontroli przez służby państwowe. Szczegółowe rozwiązania techniczne określi dokumentacja projektowej, na którą właśnie została podpisana umowa. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest w 2025 roku.