Przed terminem zakończyliśmy remont na autostradzie A4
Do końca listopada br. miały trwać prace przy remoncie 12-kilometrowego odcinka północnej jezdni autostrady A4 pomiędzy węzłami Krapkowice i Kędzierzyn-Koźle. Wykonawca zakończył prace przed terminem i od jutra, 19 listopada, kierowcy znów będą mieli do dyspozycji obie jezdnie.

Dwuetapowy remont

Remont podzielono na dwa etapy, a prace rozpoczęły się na początku sierpnia br. frezowaniem nawierzchni na ponad 7-kilometrowym odcinku (od km 256,7 do km 264). Prace zakończono 6 października, a wcześniej, 21 września, równolegle rozpoczęto drugi etap remontu na pozostałych ok. 5,5 km północnej jezdni A4 (od km 264 do km 269,5).

Od czwartku, 19 listopada, jezdnia północna w kierunku Wrocławia będzie przejezdna dla kierowców. Przez kilka dni na jezdni południowej w kierunku Katowic, na odcinku od km 264 do 269, będzie obowiązywało zawężenie do jednego pasa. Związane jest to z usuwaniem barier. Apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności.

 

Nowa nawierzchnia i nie tylko

Zakres prac przewidzianych remontem obejmował wymianę warstwy ścieralnej i wiążącej, ale również punktowo wymianę podbudowy, remont odwodnienia, wykonanie oznakowania poziomego w technologii grubowarstwowej, remont obiektów mostowych, montaż punktowych elementów odblaskowych, profilowanie zawyżonych lub zaniżonych poboczy gruntowych wraz z obsianiem trawą, montaż barier linowych na przejazdach awaryjnych oraz wymianę barier betonowych. 

 

Ruch jedną jezdnią, bezpieczeństwo przede wszystkim

Podczas prowadzenia prac jezdnia północna (w kierunku Wrocławia) na tym odcinku była całkowicie zamknięta. Ruch odbywał się dwukierunkowo jezdnią południową w kierunku Katowic, przy czym kierowcy jadący do Wrocławia mieli przez cały czas do dyspozycji dwa pasy ruchu. Kierowcy jadący w kierunku Katowic, w zależności od etapu remontu, mieli do dyspozycji jeden lub dwa pasy ruchu. Do rozdzielenia przeciwnych kierunków ruchu zastosowano bariery separacyjne.

 

W przyszłym roku kolejne prace

Przypomnijmy, że od 2013 roku wyremontowano już większość nawierzchni autostrady A4 pomiędzy Wrocławiem i Kędzierzynem-Koźlem. Na 2021 rok zaplanowano remont południowej jezdni pomiędzy węzłem Kędzierzyn-Koźle i granicą woj. opolskiego i śląskiego, a na rok 2022 remont jezdni północnej od MOP-u Góra św. Anny do granicy woj. opolskiego i śląskiego.

 

Bądź na bieżąco z komunikatami GDDKiA. Obserwuj nas w mediach społecznościowych Facebook i Twitter.