Trwa realizacja programu 100 obwodnic w woj. lubelskim

Siedem obwodnic powstanie w woj. lubelskim w ramach Programu budowy 100 obwodnic. Dla wszystkich z nich Minister Infrastruktury podpisał już programy inwestycji, z czego dla czterech prowadzimy już prace przygotowawcze. W przyszłym roku planujemy ogłosić przetargi na realizację obwodnic Dzwoli i Goracja w ciągu DK74.



 

Janów Lubelski (DK74)

 

Inwestycja jest obecnie na etapie prac przygotowawczych. Opracowywane jest Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe z elementami Koncepcji Programowej (STEŚ-R). Jest to opracowanie wieloaspektowe, w ramach którego zostanie wykonana m.in. wielokryterialna analiza porównawcza czterech wariantów drogi. Obwodnica będzie posiadała jedną jezdnię, po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Zbudowane także zostaną m.in. obiekty inżynierskie, nowe drogi dojazdowe zapewniające obsługę komunikacyjną terenu przyległego do DK74, a także infrastruktura do ruchu pieszych. Ogłoszenie przetargu na realizację planowane jest w II kwartale 2024 roku.

 

Dzwola (DK74)

 

Prace projektowe są już na ukończeniu. Uzyskana została już decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, a rozpoczęcie prac planowane jest w 2022 roku. Inwestycja obejmie m.in. budowę jednojezdniowej drogi klasy GP (po jednym pasie ruchu w każdym kierunku) o długości ok. 2,8 km, która od północy ominie Dzwolę. Powstaną także dodatkowe jezdnie obsługujące przyległy teren oraz zjazdy do nieruchomości.

 

Gorajec (DK74)


Obwodnica będzie miała ok. 6,7 km długości i ominie Gorajec po północno-zachodniej stronie. Inwestycja jest na etapie prac przygotowawczych. Uzyskano już decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, a kolejnym krokiem będzie m.in. opracowanie dokumentacji geodezyjnej, kartograficznej oraz geologicznej. Ogłoszenie przetargu na wykonanie projektu budowlanego i budowę drogi planowane jest w III kwartale 2021 roku.

 

Szczebrzeszyn (DK74)

 

Obecnie trwają prace nad Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym z elementami Koncepcji Programowej (STEŚ-R). Projektant przygotował osiem różnych wariantów przebiegu trasy o długościach od 3,9 km do 6,2 km wraz z różnymi rozwiązaniami skrzyżowań z drogami poprzecznymi. Kolejnym etapem będzie złożenie wniosku do Burmistrza Szczebrzeszyna o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Ogłoszenie przetargu na realizacje planowane jest w IV kwartale 2023 roku.


W ramach inwestycji powstanie jednojezdniowa droga klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Przebudowane również zostaną drogi poprzeczne i skrzyżowania z projektowaną drogą. Powstaną drogi do obsługi ruchu lokalnego i obiekty mostowe.

 

Łęczna (DK82), Zamość (DK74), Łuków (DK 63/76)

 

Budowa obwodnic Łęcznej, Zamościa oraz Łukowa to nowe zadania, dla których proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna. Pierwsze prace przygotowawcze planujemy jeszcze w tym roku. W IV kwartale planujemy ogłoszenie przetargów na wykonanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego wraz z elementami Koncepcji Programowej (STEŚ-R) dla obwodnic Łęcznej i Łukowa, a w przyszłym roku dla obwodnicy Zamościa.


Obwodnice przebiegać będą po nowym śladzie, ich przebieg nie został jeszcze ustalony. W przypadku obwodnic Łęcznej i Łukowa ogłoszenie przetargów na wykonanie projektów budowlanych i realizację planowane jest w 2024 roku, natomiast Zamościa w 2025 roku.

 

W ramach tych zadań powstaną nowe odcinki dróg o klasie GP (główna ruchu przyspieszonego). Zbudowane zostaną obiekty inżynierskie (wiadukty, mosty, skrzyżowania jednopoziomowe), drogi niższych kategorii zapewniające obsługę terenów przyległych, a także m.in. zatoki autobusowe, oświetlenie oraz infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.