Poznaliśmy wykonawców zainteresowanych opracowaniem dokumentacji dla obwodnic Stargardu i Złocieńca w ciągu DK20

Otworzyliśmy oferty cenowe w przetargach na opracowanie dokumentacji dla obwodnic Stargardu i Złocieńca w ciągu DK20. Dla obwodnicy Złocieńca wpłynęło osiem ofert, najniższą o wartości 1,54 mln złotych złożyła Pracownia Dróg i Mostów DiM. Natomiast dla obwodnicy Stargardu wpłynęło siedem ofert, najniższą ofertę o wartości 1,49 mln złotych złożyła firma Lafrentz. Złożone w postępowaniach oferty będą teraz sprawdzane. Powyższe inwestycje znajdują się wśród dziewięciu inwestycji zaplanowanych do realizacji w województwie zachodniopomorskim w ramach Programu budowy 100 obwodnic.



Dokumentacja niezbędna do realizacji inwestycji  

Obwodnice Złocieńca i Stargardu to zupełnie nowe zadania, dla których rozpoczynamy proces inwestycyjny. W zakres dokumentacji będzie wchodziło opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego wraz z raportem oddziaływania na środowisko oraz elementów koncepcji programowej wraz z wykonaniem badań podłoża. Dokumentacja ta pozwoli uzyskać decyzję środowiskową, w której zostanie zatwierdzony przebieg inwestycji. Następnie badania podłoża i dalsze opracowania pozwolą na ogłoszenie przetargu na realizację w formule Projektuj i buduj. Realizacja obu inwestycji planowana jest w latach 2024-2028.  

  

Obwodnica ominie Złocieniec   

Obecnie droga krajowa nr 20 prowadzi przez centrum miasta. Problemem jest przejazd przez linię kolejową, przy którym znajdują się niekorzystnie usytuowane skrzyżowania DK20. Powoduje to problemy z bezpieczeństwem ruchu drogowego i pieszego. Bieżące działania prowadzone we współpracy z PKP poprawiły warunki ruchu pieszego w tym rejonie, ale prawdziwym rozwiązaniem problemów komunikacyjnych w Złocieńcu będzie dopiero budowa obwodnicy w ciągu DK20. Szacowana długość obwodnicy to 5 km.   

 

Cel - wyprowadzić ruch tranzytowy ze Stargardu  

Stargard posiada już obwodnicę w ciągu drogi ekspresowej S10. Przez miasto ciągle jednak przebiega DK20 biegnąca od Stargardu przez Drawsko Pomorskie, Szczecinek i Bytów do Gdyni. Pełne wyprowadzenie z miasta ruchu tranzytowego z dróg krajowych będzie możliwe po realizacji obwodnicy również w ciągu DK20. 

Nowa trasa będzie omijała Stargard od wschodu. Droga rozpocznie się od strony Drawska Pomorskiego, kilkaset metrów przed początkiem obszaru zabudowanego Stargardu. Trasa będzie biegła w kierunku południowym, przecinając linię kolejową i dalej dolinę rzeki Krąpiel. Z istniejącą S10 połączy się na węźle Stargard Wschód, który będzie musiał zostać rozbudowany. Dokładny przebieg drogi oraz rozwiązania techniczne zostaną określone w procesie przygotowawczym. 

 

Zestawienia z otwarcia ofert:

Obwodnica Złocieńca w ciagu DK20

Obwodnica Stargardu w ciągu DK20