Rusza rozbudowa DK20 Korne – Kościerzyna
Podpisano umowę na rozbudowę drogi krajowej nr 20 między Kornem a Kościerzyną. W ramach prac zostaną przebudowane skrzyżowania oraz powstanie ciąg pieszo-rowerowy.

GDDKiA W dniu 21.05.2020 r. została podpisana między Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad a firmą Polaqua SA umowa na rozbudowę drogi krajowej nr 20 na odcinku Korne – Kościerzyna. Inwestycja powstanie w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. Realizacja potrwa rok i będzie kosztowała ok. 46,7 mln zł.

Początek tego odcinka o długości ok. 6,2 km znajduje się na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 20 z drogą wojewódzką nr 235 w miejscowości Korne, a koniec dochodzi do Obwodnicy Kościerzyny. W ramach tego zadania zostanie rozbudowana droga krajowa nr 20 wraz ze skrzyżowaniami znajdującymi się na tym odcinku. Najpoważniejszą zmianą będzie rondo, które powstanie w Kornem na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 20 z drogą wojewódzką nr 235. Poza nim zostaną przebudowane jeszcze cztery inne skrzyżowania poprzez m.in. budowę lewoskrętów. Zmieni się przejazd przez linię kolejową koło Łubiany, gdzie zostanie poprawiona geometria tego przejazdu (przesunięcie jezdni o ok. 3,5 m na południe). Będzie lepsza widoczność i wygodniejszy przejazd przez tory.

Ponadto budowie i przebudowie podlegać będą krótkie odcinki dróg wojewódzkiej i gminnych w obszarze wlotów na skrzyżowania, a także większość obiektów inżynierskich oraz szereg elementów istniejącej infrastruktury technicznej.

Co ucieszy nie tylko mieszkańców terenów przyległych do drogi krajowej w zakres inwestycji wchodzi także budowa na całej długości ciągu pieszo-rowerowego. Będzie można wygodnie i bezpiecznie poruszać się wzdłuż drogi krajowej.

Podstawowym celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników drogi, dostosowanie parametrów drogi do wymaganej klasy technicznej, polepszenie dostępności ekonomicznej oraz komunikacyjnej regionu, poprzez skrócenie czasu i zapewnienie właściwych warunków podróży, przy jednoczesnym uwzględnieniu wymogów ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

 

Fot. Szczepan Guziński/GDDKiA