Pamiętajmy – odblaski ratują życie
Dzień Wszystkich Świętych to czas, kiedy wyruszamy na cmentarze. Duża część z nas odwiedza nekropolie w swoich miejscowościach. Wiele osób, aby zapalić znicz na grobach najbliższych, pieszo porusza się po drogach. Dlatego też przypominamy kilka podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Odblaski ratują życie. To stwierdzenie często jest powtarzane w mediach. I choć wiedzą o tym wszyscy, w praktyce nie każdy pamięta, by stosować je w życiu codziennym. A to szczególnie ważne teraz, w okresie jesienno-zimowym. W ostatni weekend przestawiliśmy zegarki na czas zimowy, co oznacza, że szybciej zapada zmrok. W połączeniu z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi powoduje to, że piesi są mniej widoczni dla kierujących pojazdami, a sama droga hamowania znacznie się wydłuża. Każda osoba, która o świcie czy zmierzchu porusza się po drodze, powinna mieć przy sobie elementy odblaskowe.

 

Pamiętajmy, że Dzień Wszystkich Świętych, to czas wzmożonego ruchu pieszych, przede wszystkim w okolicach cmentarzy. Pośpiech i chęć zaoszczędzenia czasu, często sprawiają, że zapominamy o bezpieczeństwie naszym i innych. Niestety brak ostrożności może prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Od początku roku na drogach krajowych regionu doszło do 42 wypadków z udziałem pieszych, w których 13 osób zginęło, a 30 zostało rannych.

 

Na niebezpieczeństwo szczególnie narażeni są piesi. Szybko zapadający zmrok sprawia, że pieszy idący poboczem w ciemnym ubraniu jest dla kierowcy praktycznie niewidoczny. W takich warunkach kierowca dostrzega pieszego w ostatniej chwili i najczęściej jest już za późno na reakcję i uniknięcie potrącenia. Kierowca jest w stanie zauważyć pieszego dopiero z odległości około 40 metrów, ale podczas opadów deszczu czy mgły ta odległość jest jeszcze mniejsza. Jeśli osoba ma przy sobie elementy odblaskowe, kierowca dostrzega ją z odległości nawet 150 metrów. Ważne jest także, aby piesi unikali ciemnych ubrań, ponieważ są w nich praktycznie niewidoczni dla kierowców. Nawet najdrobniejszy element odblaskowy, taki jak smycz do kluczy, czy zawieszka sprawia, że jesteśmy lepiej widoczni.

 

Nie bez powodu pieszych nazywa się niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie chroni ich karoseria samochodu ani poduszki powietrzne. Ich szanse w zderzeniu z pojazdem są niewielkie. Czasami wystarczy zadbanie o własne bezpieczeństwo:

- chodzenie po chodnikach lub właściwej stronie jezdni,

- przechodzenie w miejscach do tego wyznaczonych,

- nie wchodzenie na drogę zza zaparkowanych pojazdów.

 

Nie tylko piesi muszą pamiętać, by być widocznym na drodze - to samo dotyczy rowerzystów i motorowerzystów. Każdy rower powinien być wyposażony w oświetlenie - z przodu w jedno białe światło pozycyjne, z tyłu w jedno czerwone i dodatkowo w światło odblaskowe barwy czerwonej w kształcie innym niż trójkąt. Dodatkowym zabezpieczeniem, choć przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku korzystania przez rowerzystów z kasków ochronnych czy kamizelek odblaskowych, warto ich używać. Zakładając kask chronimy głowę przed groźnymi urazami, a kamizelka odblaskowa sprawia, że jesteśmy widoczni dla innych kierowców z większej odległości.

 

Apelujemy także do kierowców, by pamiętali o ograniczeniu prędkości i zwalnianiu w rejonach przejść dla pieszych i w rejonie cmentarzy oraz zachowali ostrożność w miejscach nieoświetlonych, gdzie nie ma chodników.

 

Pamiętajmy, że wspólnie jesteśmy odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo. Aby nie stać się ofiarą, warto samemu zatroszczyć się o bezpieczeństwo własne i naszych najbliższych.