Ekspresowo pomiędzy Radziejowicami a Przeszkodą

Od dziś prawie 10 km ósemki pomiędzy Radziejowicami a Przeszkodą jest trasą ekspresową. Dzięki uzyskaniu decyzji pozwolenia na użytkowanie wprowadziliśmy stałą organizację ruchu.

W ciągu najbliższych dni na trasie głównej mogą się pojawić lokalne utrudnienia wynikające z prowadzonych przez Wykonawcę drobnych robót usterkowych.O kontrakcie

Umowa na rozbudowę 9,9 kilometrowego odcinka DK 8 pomiędzy Radziejowicami a Przeszkodą została podpisana w lutym 2016r. Wartość robót to 306,9 mln zł. Wykonawcą kontraktu jest firma Strabag Infrastruktura Południe Sp. z o.o. Prace zostały zakończone zgodnie z umową 15 lipca 2019 r.

 

Zakres prac

Zadaniem Wykonawcy było zaprojektowanie i rozbudowa DK 8 do parametrów drogi ekspresowej na odcinku Radziejowice-Przeszkoda długości 9,9 km. Trasa obecnie posiada 2 jezdnie z dwoma pasami ruchu oraz pasem awaryjnym. Wybudowany został węzeł Żabia Wola. Ponadto powstały m.in. drogi serwisowe do obsługi terenów przyległych, obiekty mostowe, chodniki, ciągi pieszo-rowerowe, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe, odwodnienie trasy, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

DK 8 Przeszkoda-Paszków

Na odcinku o długości 11,6 km pomiędzy Przeszkodą a Paszkowem prace zakończyły się zgodnie z umową, 5 sierpnia 2019r. Wykonawcą zadania jest firma Intercor, z którą zawarliśmy kontrakt o wartości ok. 436,7 mln zł., w czerwcu 2015r.

Po pozyskaniu decyzji pozwolenia na użytkowanie znikną ograniczenia prędkości za sprawą wprowadzenia stałej organizacji ruchu. Szacujemy, że odcinek stanie się drogą ekspresową w październiku br.

 

Etapowanie prac

Z początkiem grudnia 2018r. zniknęła większość utrudnień na budowanym odcinku drogi ekspresowej S8 pod Warszawą. Na odcinku od węzła Paszków do granicy gminy Żabia Wola udostępniliśmy obie jezdnie trasy głównej na odcinku o łącznej długości 13,1 km. Na pozostałej części (8,4 km) kierowcy korzystali z jednej jezdni, ponieważ na drugiej trwały prace związane z układaniem nawierzchni betonowej. Funkcjonowały węzły Siestrzeń i Młochów, a na węźle Nadarzyn uruchomiona została jedynie relacja w kierunku Wólki Kosowskiej (w prawo na kierunku z Wrocławia)

Z końcem kwietnia 2019 r. udostępniliśmy kierowcom węzeł Nadarzyn. Otwarte zostały wszystkie łącznice, a więc można zjechać i wjechać na S8 w kierunku Warszawy i Wrocławia. Uruchomiona została również ulica Kościelna i droga lokalna w ciągu DW 720 jak również ronda i droga węzłowa je łącząca zlokalizowane po obu stronach S8.

Także w kwietniu 2019 r. na odcinku Radziejowice-Przeszkoda udostępniliśmy pełen przekrój jezdni w kierunku do Warszawy.