W związku z realizacją obwodnicy Wałcza przebudowaliśmy strzelnicę garnizonową

W Wałczu otwarto przebudowaną strzelnicę garnizonową. Nowoczesny obiekt pozwoli na znaczne polepszenie warunków treningowych Wojska Polskiego. Było to jednocześnie warunek konieczny dla budowy obwodnicy Wałcza, ponieważ strefa zagrożenia strzelnicy wcześniej kolidowała z przebiegiem drogi. Dlatego też obowiązek przebudowy strzelnicy (skutkujący podniesieniem jej klasy bezpieczeństwa) został zawarty w decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla budowy obwodnicy. Jest to przykład współpracy GDDKiA z Wojskiem Polskim i realizacji inwestycji drogowych w poszanowaniu dla potrzeb obronności. Przebudowa strzelnicy kosztowała około 18 mln złotych i została zrealizowana przez wybrane w przetargu konsorcjum firm z Piły z liderem KMC Administrator Nieruchomości i Inwestycje Sp. z o.o.



Często zdarza się, że nowa droga koliduje z istniejącą infrastrukturą i zagospodarowaniem terenu. Przebudowa tych kolizji jest obowiązkiem inwestora. Najczęściej drogi kolidują z inną infrastrukturą liniową, stąd przebudowa gazociągów, wodociągów, czy linii energetycznych. Zdarza się również konieczność zrealizowania na przykład dodatkowych zabezpieczeń systemu odwodnienia w miejscach zbliżenia do ujęć wody.

 

W przypadku obwodnicy Wałcza doszło do kolizji inwestycji drogowej ze strzelnicą garnizonową znajdującą się w odległości około 450 metrów od nowej drogi. Wojsko nie zamierzało rezygnować z tego obiektu. Linia prowadzenia ognia strzelnicy wypada na przebieg obwodnicy, a przy klasie II strzelnicy strefa zagrożenia sięga 800 metrów. Dlatego zaszła konieczność jej przebudowy do współczesnych parametrów – klasy I, co pozwoliło znacząco zredukować strefę niebezpieczną. Obowiązek ten został nałożony na GDDKiA w wydanej w 2015 roku przez Wojewodę Zachodniopomorskiego decyzji ZRID. Dlatego w ramach realizacji inwestycji zaplanowano i realizowano również ten element. Realizacja odbywała się na bazie porozumienia zawartego z Ministrem Obrony Narodowej – Rejonowym Zarządem Infrastruktury w Szczecinie. Najpierw została opracowana dokumentacja dla przebudowy strzelnicy, a następnie zrealizowano roboty budowlane. Prace obejmowały między innymi rozbiórkę większości wcześniejszego wyposażenia i obiektów strzelnicy, budowę nowego kulochwytu głównego, stanowisk i przesłon strzeleckich, linii celów, ekranów akustycznych oraz stanowiska dowodzenia.