Spotkania informacyjne dla mieszkańców, w sprawie przebiegu DK75.

Od 10 czerwca do 19 czerwca 2019 r. odbywać się będą spotkania informacyjne z mieszkańcami gmin położonych wzdłuż planowanej DK75 od Brzeska do Nowego Sącza. Przedstawione i omówione zostaną propozycje przebiegu wariantów nowych tras DK75 przygotowanych na II etapie dokumentacji czyli Studium Techniczno -Ekonomiczno –Środowiskowym.



W poniedziałek 10 czerwca 2019 r, na godz. 17.00 zaplanowano spotkanie w Urzędzie Miasta Nowego Sącza, dla mieszkańców Nowego Sącza i Chełmca. Harmonogram spotkań dla mieszkańców gmin: Lipnica Murowana, Gnojnik, Czchów, Nowy Wisnicz, Iwkowa, Łososina Dolna, Gródek nad Dunajcem, Brzesko i Limanowa jest dostępny na stronie http://dk75.pl/609 .

 

6 godzin przed każdym spotkaniem wykonawca dokumentacji będzie na miejscu spotkań i odpowie na pytania mieszkańców. Wersje elektroniczne rysunków i ankiety już są dostępne na stronie http://dk75.pl/mapy .

 

6 września 2016 r. podpisana została umowa z wykonawcą dokumentacji, firmą Halcrow Group Limited Elms House z Wielkiej Brytanii. W ramach umowy firma ma do wykonania:

  • opracowania projektowe określające możliwe lokalizacje korytarza terenu przeprowadzenia tego odcinka DK75 z uwzględnieniem uwarunkowań geograficznych, przyrodniczych i społecznych a także przeanalizowanie rozwiązań projektowych pod aspektem technicznym, ruchowym, społecznym, ekonomicznym i środowiskowym (analiza wielokryterialna) oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego a także uściślenie przebiegu tras poszczególnych wariantów (na podstawie m.in. uzyskanych opinii i analiz środowiskowych),
  • ustalić typy oraz podstawowe parametry techniczne obiektów budowlanych, liniowych i inżynierskich
  • wykonać analizę wcześniej podejmowanych prac planistyczno – projektowych w zakresie sieci drogowej i wskazanie kolidujących inwestycji z rozpatrywanymi korytarzami,
  • określić zakres rzeczowy i finansowy przedsięwzięcia oraz ustalić jego efektywność ekonomiczną,
  • przeprowadzić działania promocyjne inwestycji (m.in. ogłoszenia w mediach i rejonie inwestycji, ulotki, foldery, plakaty, prezentacje audiowizualne, strona internetowa o inwestycji) a także spotkania informacyjne ze społeczeństwem z udziałem mediatora, opracować raport i wnioski z tych spotkań wraz z ich uwzględnieniem w dokumentacji,
  • opracować dokumentację geodezyjną i kartograficzną oraz wstępne określenie warunków gruntowych,
  • opracować materiały niezbędne do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z jej uzyskaniem z klauzulą ostateczności.

Parametry drogi : klasa GP, dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, prędkość projektowa: 80km/h.

 

W grudniu 2018 roku zakończony został etap I  Studium Korytarzowe (SK) z wytypowaniem do dalszych analiz 5 spośród 26 korytarzy, oznaczonymi literami: A B C D F. Przygotowanie aż 26 wariantów korytarzy wynikało z dużego oporu społecznego. Mieszkańcy i samorządy protestowałi przeciwko przebiegowi trasy po ich terenie, wskazując jako lepszą lokalizację drogi na terenie sąsiedniej gminy. Przygotowywano nowe warianty, co spotykało się z kolejną falą protestów. Największe zastrzeżenia zgłaszały gminy: Gnojnik, Nowy Wiśnicz, Czchów, Laskowa.

 

Trwa etap II czyli przygotowanie Studium Techniczno – Ekonomiczno –Środowiskowego dla 5 korytarzy. Przeprowadzona będzie analiza wielokryterialna, z uwzględnieniem aspektów technicznych, społecznych, ekonomicznych i środowiskowych.

Na podstawie opracowania dokumentacji STEŚ wybrany zostanie wariant rekomendowany oraz warianty alternatywne (2 lub 3) do decyzji środowiskowej.