Studenci Politechniki Śląskiej na A1 i w laboratorium drogowym GDDKiA

Katowicki oddział GDDKiA po raz kolejny gościł studentów Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Tym razem byli to studenci Wydziału Budownictwa - specjalności Budownictwo Drogowe oraz członkowie Studenckiego Koła Naukowego TarMac.W czasie wizyty Studenci mieli okazję dowiedzieć się jak działa sprzęt laboratoryjny stacjonarny i terenowy wykorzystywany przy sprawdzaniu jakości realizowanych inwestycji.

 

Na każdym etapie realizacji inwestycji Laboratorium GDDKiA sprawdza czy droga jest budowana przez Wykonawcę zgodnie z normami jakościowymi wskazanymi w projektach i obowiązujących przepisach oraz specyfikacjach technicznych. Badania przechodzą wszystkie nowobudowane, przebudowywane i remontowane drogi krajowe w ramach obowiązującego w GDDKiA systemu monitorowania jakości. Laboratoria drogowe GDDKiA są w stanie zbadać prawie każdy rodzaj i jakość zastosowanego na budowie materiału – zaczynając od najdrobniejszych pyłów, piasków, kruszyw, cementów, asfaltów przez betony, mieszanki mineralno-asfaltowe kończąc na gotowym produkcie - drodze i jej właściwościach.

 

Studenci mieli okazje być w pięciu zespołach, z których składa się Wydział Technologii i Jakości Budowy Dróg - Laboratorium katowickiego oddziału GDDKiA: Zespołu Asfaltów i Mieszanek Mineralno-Asfaltowych, Zespołu Betonów i Materiałów Wiążących, Zespołu Gruntów i Geotechniki, Zespołu Diagnostyki Nawierzchni oraz Zespołu Gruntów i Geotechniki. W ten sposób poznali nie tylko zakres badań, jakie wykonują pracownicy Laboratorium, ale również nowoczesny sprzęt badawczy m.in. pełne wyposażenie do badania charakterystyki porów powietrznych betonu wraz z prezentacją  przygotowania i wykonania próbek do badania.

 

Z Laboratorium pod opieką dr inż. Marcin Grygierka studenci udali się na budowę autostrady A1. Tam mogli w praktyce zapoznać się z budową. Dużym zainteresowaniem cieszyło się układanie nowej nawierzchni betonowej autostrady.

 

To kolejne spotkanie w ramach Akademii Młodego Drogowca, autorskiego projektu edukacyjnego katowickiego oddziału GDDKiA przeznaczonego dla entuzjastów drogownictwa.