ZIMOWE UTRZYMANIE DRÓG 2018/2019
Pługi i solarki już regularnie pracują na drogach krajowych województwa kujawsko-pomorskiego a w magazynach zgromadzonych mamy już ponad 20 tysięcy ton soli.

Przygotowania do tegorocznej zimy rozpoczęły się już w okresie wakacyjnym. Przeprowadzone zostały remonty nawierzchni, wykonano przebudowy, wycinkę drzew oraz oczyszczono rowy odwadniające. Prace miały na celu poprawę bezpieczeństwa i lepsze odwodnienie drogi w okresie zimowym.

 

Obecnie do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przygotowanych jest:

- solarki - 80 szt.

- pługi lemieszowe - 156 szt.

- pługi dwustronne - 4 szt

- pługi o zmiennej geometrii – 3 szt.

- pługi wirnikowe – 11 szt.

- równiarki i spycharki – 16 szt.

- ładowarki - 36 szt.

Dostępne środki chemiczne w ilości:

– sól drogowa - ok. 22 000 Mg

- chlorek wapnia – ok. 260 Mg

 

Wszystkie drogi zarządzane przez GDDKIA (o łącznej długości sieci 1142,433 km + 189,925 km drogi serwisowe) objęte są systemem stałego monitorowania, pozwalającym na odpowiednie reagowanie służb drogowych, podejmowanych jeszcze przed wystąpieniem opadów, po całkowite usunięcie śliskości (od 3 do 6 godzin po ustaniu opadów), w zależności od standardu utrzymania drogi.

 

Sytuacja na drogach regionu monitorowana jest m.in. za pośrednictwem prawie 30 kamer drogowych i stacji meteorologicznych.

 

Drogi w miastach na prawach powiatu ( Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz ) utrzymywane są przez Miejskie Zarządy Dróg.

 

Informacje o warunkach drogowych panujących na wszystkich drogach krajowych są podawane pod całodobowym numerem Infolinii Drogowej GDDKIA 19 111. Sytuację można także śledzić w serwisie internetowym dla kierowców pod adresem: www.archiwum.gddkia.gov.pl

 

Przypominamy, że działania służby drogowej mają na celu łagodzenie skutków zimy na drogach a nie ich całkowitą likwidację. Prosimy kierowców o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.