Akcja „Pierwszopomocni na drodze” – pierwsze szkolenie za nami
W miniony piątek (22.06.2018r), na MOP Brwinów znajdującym się przy autostradzie A2 pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim odbyło się pierwsze szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków.

Kierowcy, którzy odbywali „pauzę” na MOPie z ciekawością oglądali, słuchali a także brali czynny udział przy testowaniu automatycznego defibrylatora czy też uczyli się jak ewakuować rannego z kabiny ciężarówki metodą „anakonda” (za pomocą koca).

 

Przypomnijmy, że „Pierszopomocni na drodze” to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu budowanie świadomości społecznej kierowców - nie tylko poruszających się pojazdami ciężarowymi - rozwój edukacji w zakresie bezpieczeństwa i ratownictwa na drogach oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii do poprawy bezpieczeństwa.

 

Szkolenia odbywają się na Miejscach Obsługi Podróżnych (tzw. MOP-ach) usytuowanych wzdłuż autostrad biegnących przez Polskę. Kolejne, czyli drugie szkolenie odbędzie się na MOP Krzyżanów Zachód przy A1.

 

Zakres pojedynczego szkolenia:

  1. wprowadzenie: krótka prelekcja, przedstawienie organizatorów i partnerów, podziękowania dla podmiotów uczestniczących w akcji
  2. omówienie idei całego projektu i zagadnień związanych ze świadomością kierowców w zakresie pomocy przedmedycznej i bezpieczeństwa
  3. pokazy służb ratowniczych: straż pożarna, ratownicy medyczni, operatorzy z firmy dostarczającej przenośne urządzenia do defibrylacji, prezentacja samochodu „Rescue&Safety Car”
  4. część szkoleniowa: na podstawie zgłoszonych uczestników przeprowadzenie im szkolenia związanego z pierwszą pomocą przedmedyczną i zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem (podstawy pierwszej pomocy wraz z wykorzystaniem defibrylatora, uwalnianie osoby poszkodowanej z kabiny samochodu ciężarowego, wiedza teoretyczna i praktyczna)
  5. część konferencyjna: pytania i odpowiedzi, możliwość porozmawiania z przedstawicielami służb ratowniczych: policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego. Osobami z branży dostarczającej urządzenia ratujące życie, z firmami branży transportowej i innymi pasjonatami motoryzacji.

 

Harmonogram szkoleń na ustalonych MOPach na terenie całego kraju w okresie od czerwca do sierpnia 2018 roku:

• 29.06.2018 - A1, MOP Krzyżanów Zachód (kier. Katowice)

• 06.07.2018 - A4, MOP Oleśnica Mała (kier. Wrocław)

• 13.07.2018 - A4, MOP Rudka (kier. Kraków)

• 20.07.2018 - A4, MOP Oleśnica Mała (kier. Wrocław)

• 27.07.2018 - A4, MOP Rudka (kier. Kraków)

• 03.08.2018 - A1, MOP Krzyżanów Zachód (kier. Katowice)

• 10.08.2018 - A1, MOP Krzyżanów Zachód (kier. Katowice)

• 24.08.2018 - A2, MOP Brwinów (kier. Warszawa)

• 31.08.2018 - A2, MOP Brwinów (kier. Warszawa)

 

Akcję pod patronatem GDDKiA przeprowadzi Grupa ANG.