Budowa ronda w Lipniku - pierwsze zmiany organizacji ruchu i prace przygotowawcze
Wprowadzenie pierwszych zmian organizacji ruchu poprzedzających prace przygotowawcze do budowy ronda w Lipniku na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 9 i 77 planowane jest od dnia 6 kwietnia 2018. Inwestycja jest realizowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych.

W Lipniku w województwie świętokrzyskim krzyżuje się międzynarodowa droga nr 9 Radom – Ostrowiec – Rzeszów – Barwinek z drogą krajową nr 77 Lipnik – Sandomierz – Stalowa Wola – Przemyśl. Z uwagi na duże natężenie ruchu na obu trasach, czas oczekiwania na włączenie się do ruchu na trójwlotowym skrzyżowaniu ulegał wydłużeniu, a wymuszanie pierwszeństwa przez kierowców było częstą przyczyną wypadków i kolizji. Średnio dochodziło tu do kilku niebezpiecznych zdarzeń drogowych w ciągu roku. Ryzyko wyeliminowane zostanie dzięki przebudowie skrzyżowania na rondo. Inwestycja za ponad 3,8 mln złotych jest zrealizowana w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych będącego częścią Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.

 

Inwestycja realizowana jest w systemie zaprojektuj i zbuduj, co oznacza, że wyłoniony w przetargu wykonawca najpierw przystąpił do zaprojektowania ronda turbinowego. Prace projektowe prowadzone były od 2017 roku. Zakończenie samej budowy planowane jest latem br.

 

W czasie prac budowlanych, co najmniej kilkakrotnie zmieniona zostanie tymczasowa organizacja ruchu. Wdrażanie pierwszego etapu zmian planowane jest od 6 kwietnia 2018. Będą one polegały na wprowadzeniu oznakowania informacyjnego, ograniczeniach prędkości oraz zawężeniach jezdni na dojazdach do ronda polegających na zajęciu wydzielonych pasów do skrętów w lewo i w prawo (w pierwszej kolejności na dojeździe do skrzyżowania drogą nr 9 od Klimontowa). Po wprowadzeniu zmian organizacji ruchu wykonawca przystąpi do demontażu wysepek i innych elementów w obrębie jezdni oraz odhumusowania terenu wokół skrzyżowania. W tych obszarach rozpoczną się pierwsze prace zasadnicze.

 

Ponieważ roboty prowadzone będą na udostępnionym do ruchu skrzyżowaniu, apelujemy do kierowców o zwracanie szczególnej uwagi na nowe tymczasowe oznakowanie.

 

W ramach pierwszego etapu Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych w latach 2016 -2018 na terenie działania GDDKiA Oddziału w Kielcach zaplanowano 26 zadań takich jak budowa chodników, ciagów pieszo-rowerowych, sygnalizacji świetlnych oraz przebudowa skrzyżowań za łączną kwotę 55 mln złotych.