Szkolenie obronne w Pokrzywnej
W dniach 7 – 9 czerwca 2005 roku w Pokrzywnej na terenie Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu zostało przeprowadzone szkolenie obronne w grupie szkoleniowej Dyrektora Biura Spraw Obronnych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

minipok2.JPG  W szkoleniu udział wzięli pracownicy komórek obronnych oddziałów GDDKiA i zarządów dróg wojewódzkich oraz kierownicy kancelarii tajnych oddziałów GDDKiA. W organizację szkolenia obronnego GDDKiA włączył się Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu.


Gośćmi honorowymi szkolenia obronnego byli przedstawiciele władz województwa opolskiego z administracji rządowej, którą reprezentował Pana Franciszek Stankala Wicewojewoda Opolski i samorządowej, którą reprezentował Pana Edward Cybulka Wicemarszałek Województwa Opolskiego. Szkolenie obronne prowadził Dyrektor Biura Spraw Obronnych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Pan płk Andrzej Luma.


minipok9.JPG  W trakcie szkolenia po raz pierwszy wprowadzono nowe zasady integracyjno-wychowawcze szkolenia obronnego. Polegały on na tym, że zapoznano miejscową młodzież z elementami pozamilitarnych przygotowań obronnych. Zaproszeni na szkolenie harcerze Związku Harcerstwa Polskiego z Hufca w Głubczycach wzięli udział w wybranych elementach szkolenia obronnego, między innymi obserwowali przebieg gry obronnej. Zuchy i harcerze zaprezentowali krótki program tradycji harcerskich i zaśpiewali kilka piosnek harcerskich. Tematyka szkolenia obejmowała zagadnienia związane z przygotowaniem infrastruktury drogowej na potrzeby obronne państwa i NATO.


minipok19.JPG  Szkolenie rozpoczęto od omówienia stanu technicznego dróg publicznych w województwie opolskim w aspekcie przygotowań obronnych prowadzonych na tych drogach. Dyrektor Oddziału GDDKiA w Opolu Pan Bolesław Pustelnik przedstawił sytuację na drogach krajowych, a Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu Pan Bogdan Poliwoda na drogach wojewódzkich.


{o5} Głównym celem szkolenia obronnego było przeprowadzenie gry obronnej „CZERWIEC 2005” na temat: „Osłona techniczna wytypowanych tras drogowych do przemieszczania się wojsk sojuszniczych do rejonu ześrodkowania”. Gra obronna miała na celu ujednolicenie procedur postępowania w zakresie przedsięwzięć osłony technicznej dróg realizowanej przez różne szczeble zarządzania drogownictwem. Grę obronną przeprowadzono w 10 zespołach ćwiczących. W skład ośmiu zespołów wchodzili pracownicy komórek obronnych GDDKiA i ZDW z dwóch sąsiadujących ze sobą województw. Dwa pozostałe zespoły tworzyły osoby z kancelarii tajnych oddziałów GDDKiA. Każdy z zespołów ćwiczących realizował inne zadanie.


minipok5.JPG  Podczas gry obronnej jej uczestnicy wykazali się wiedzą fachową, umiejętnością współpracy pomiędzy zespołami ćwiczącymi oraz praktycznym wykorzystaniem danych o infrastrukturze drogowej przekazywanej miedzy oddziałami GDDKiA i ZDW. Zespoły ćwiczące elastycznie i sprawnie reagowały na dodatkowe założenia w przyjętej sytuacji operacyjnej. Na bieżąco z przebiegu ćwiczenia były składane meldunki sytuacyjne do Centrum Reagowania Kryzysowego Ministerstwa Infrastruktury. W drugim dniu szkolenia - dzień techniczny - uczestnicy szkolenia zostali zapoznani z problemami związanymi z prowadzeniem inwestycji drogowych na terenie parków narodowych i krajobrazowych. Problematyka została omówiona na podstawie Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny.


minipok14.JPG  minipok21.JPG  Dzień techniczny został zakończony strzelaniem z rewolweru, pistoletu wojskowego oraz broni myśliwskiej. Dodatkowo odbyło się strzelanie o puchar Dyrektora Biura Spraw Obronnych GDDKiA. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Po południu drugiego dnia szkolenia oraz w trzecim dniu dobyło się wysłuchanie wypracowanych przez zespoły ćwiczące decyzji dotyczących osłony technicznej wytypowanych tras drogowych. Przedstawiciele wszystkich komórek obronnych z oddziałów GDDKiA i ZDW z opracowanych map roboczych zreferowali wypracowane decyzje oraz odpowiadali na pytania zespołu wysłuchującego. Zakres zrealizowanych zadań referowali również członkowie pozostałych zespołów. Szkolenie obronne zakończył Dyrektor BSO GDDKiA postawieniem zadań w zakresu działalności obronnej w drogownictwie w 2005 roku. Uczestnikom szkolenia wręczył certyfikaty uczestnictwa w szkoleniu obronnym.


Kliknij na miniaturę zdjęcia aby obejrzeć powiększenie:


pok1.JPG 

pok3.JPG 

pok5.JPG 

pok6.JPG 

pok12.JPG 

pok13.JPG 

pok15.JPG 

pok17.JPG 

pok22.JPG 

pok23.JPG