Zimowa mobilizacja
Sezon 2017/2018
Służby GDDKiA przygotowane do zapewnienia przejezdności i odśnieżania 807,5 km dróg krajowych w województwie pomorskim.

W gotowości do akcji usuwania skutków zimy i zapewnienia przejezdności 807,5 km dróg krajowych na Pomorzu jest 58 pługosolarek oraz 20 pługów. Dodatkowo ─ jako sprzęt pomocniczy ─ funkcjonują ładowarki, spycharki, równiarki, pługi wirnikowe oraz sprzęt do utrzymania chodników.

 

GDDKiAW pełnych magazynach znajduje się ponad 18 tys. ton soli. W trzech Obwodach Drogowych: Gdańsku Matarni, Kobylnicy i Tczewie funkcjonują dodatkowe wytwornice solanki z bardziej szlachetnych chlorków wapnia (oba działają do -20°C). Środki te pomagają zwalczać skutki zimy w bardzo niskich temperaturach, kiedy nie działa już „standardowa sól” czyli chlorek sodu (do -6°C).

 

Jeszcze kilka lat temu większość obwodów dysponowała własnym sprzętem. Obecnie wykonawcy całorocznego kompleksowego utrzymania dróg świadczą usługę zimowego utrzymania dróg z wykorzystaniem swojego sprzętu. Na terenie Obwodów Drogowych znajdują się dyżurki zud i pomieszczenia dla operatorów sprzętu do zimowego utrzymania oraz niezbędne zaplecze techniczne, takie jak magazyny, garaże i warsztaty. W obwodach GDDKiA do pracy przygotowany jest sprzęt: solarki i piaskarki, pługi lemieszowe i pługi wirnikowe, równiarki, spycharki, ładowarki. Pojazdy muszą być gotowe w ciągu godziny od chwili podjęcia decyzji o przystąpieniu do akcji odśnieżania lub usuwania śliskości.

 

GDDKiAO przejezdności dróg, ewentualnych utrudnieniach w ruchu można się zapoznać na stronie internetowej GDDKiA w mapie warunków drogowych: www.archiwum.gddkia.gov.pl oraz w całodobowych Punktach Informacji Drogowej tel. 19-111.