Poprawa bezpieczeństwa na „dwudziestce”
Trwa przebudowana skrzyżowania na Ostrzyce oraz budowa chodnika z korektą wlotu drogi gminnej w Borczu mająca na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na drodze krajowej nr 20. Obie inwestycje są prowadzone w ramach Programu likwidacji miejsc niebezpiecznych.

Szybko posuwa się do przodu przebudowa skrzyżowania drogi krajowej nr 20 z drogą powiatową na Ostrzyce w pobliżu miejscowości Rybaki . W ramach tej inwestycji zostanie poszerzona droga krajowa, by wyznaczyć bezpieczny pas do lewoskrętu dla jadących z Kościerzyny i skręcających w kierunku Ostrzyc. Została już częściowo zmniejszona skarpa zasłaniająca widoczność na skrzyżowaniu, wymieniona częściowo ziemia i rozpoczęto już pierwsze prace przy budowie konstrukcji drogi w miejscu poszerzenia. GDDKiARozpoczęto także prace przy wyspach osłaniających przyszły pas do lewoskrętu. Zmieni się również wlot drogi powiatowej, który będzie dochodził do „dwudziestki” pod kątem prostym. Dodatkowo będzie wyposażony w zabruki ułatwiające manewrowanie pojazdom ciężarowym i autobusom. Skrzyżowanie zostanie wyposażone w oświetlenie i kanał technologiczny.

Ze względu na specyfikę tej inwestycji ruch jest prowadzony wahadłowo. Prace zakończą się tutaj planowo pod koniec października br. Koszt inwestycji wynosi przeszło 1 mln zł.

 

Kolejna budowa na drodze krajowej nr 20 znajduje się w Borczu, gdzie wykonywany jest chodnik o długości 270 m. Oprócz niego będzie zmieniona końcówka drogi gminnej, która dotychczas łączyła się z drogą krajową pod ostrym kątem. Wlot zostanie skorygowany i będzie dochodził – podobnie jak w Rybakach - pod kątem prostym. Dodatkowo przy drodze zostanie wykonany kanał technologiczny.

Dotychczas zostało już wykorytowane miejsce pod budowę konstrukcji chodnika i skorygowanej drogi gminnej. Ustawiane są krawężniki. Inwestycja w Borczu zakończy się w drugiej połowie października br. i będzie kosztowała ok. 489 tys. zł.

 

Obie budowy są prowadzone w ramach Programu likwidacji miejsc niebezpiecznych. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Przypominamy, żw w ramach Programu likwidacji miejsc niebezpiecznych było wykonane m.in:
- skrzyżowanie na dk 91 w Pruszczu Gdańskim z ul. Raciborskiego;
- przebudowane skrzyżowanie, budowa zatok autobusowych i chodników w Zblewie na dk 22;
- budowa ciągów pieszo-rowerowych między Jaromierzem a Człuchowem oraz Rychnowami a Nieżywięciem przy dk 22;
- budowa chodnika między Glinczem a Żukowem na dk 20;
- skrzyżowanie w Sucuminie na dk 22.