Wilcze oczy
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku w miejscach, w których najczęściej dochodzi do kolizji dzikiej zwierzyny z pojazdami, zainstalowała urządzenia zwane „wilczymi oczami”. Mają one zapobiec tego typu zdarzeniom.

          
          GDDKiA Oddział w Białymstoku, po uzgodnieniu z zarządcami lasów, wytypowała odcinki szlaków wędrówek dzikich zwierząt, na których najczęściej dochodzi do  wypadków drogowych z ich udziałem. W miejscach tych zainstalowane zostały urządzenia ochronne, tzw. wilcze oczy. Są to elementy odblaskowe, umieszczane na przydrożnych słupkach, które odbijają światła przejeżdżających pojazdów w sposób przypominający blask wilczych oczu. Powoduje to, że zwierzęta nie wchodzą na drogę, gdyż blask świateł powoduje u nich poczucie zagrożenia. Natomiast po przejechaniu pojazdu, zwierzęta mogą bezpiecznie przekroczyć drogę.

W ten sposób „wilcze oczy” ostrzegają dziką zwierzynę o nadjeżdżających pojazdach i zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom dróg.   Montaż „wilczych oczu” jest skutecznym rozwiązaniem, umożliwiającym zarówno bezpieczny transport, jak i bezpieczne przemieszczanie się zwierzyny leśnej.
                „Wilcze oczy” zostały zainstalowane na następujących odcinkach dróg krajowych administrowanych przez GDDKiA Oddział w Białymstoku:
 - droga krajowa nr 16 Augustów – Przewięź – Ogrodniki na odcinku Przewięź – Serski Las; 
 - droga krajowa nr 8 Białystok – Suwałki na odcinku Augustów – Szczebra;
 - droga krajowa nr 8 Cisów – Kolnica;
-  droga krajowa nr 61 Łomża – Grajewo – Augustów w okolicach miejscowości  Bełda i Tama.