Ruszyły prace środowiskowe na drodze S5

W ramach budowy drogi ekspresowej S5 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego prowadzone będą liczne prace zmierzające do ochrony przyrody, zarówno w czasie trwania budowy jak i po jej zakończeniu.Prowadzone działania polegać będą między innymi na montażu ogrodzeń chroniących płazy przed wejściem na teren budowy oraz montażu budek lęgowych dla ptaków. W ramach realizowanych działań przewidziano również przenosiny w bezpieczne miejsca owadów i ich siedlisk (pachnica dębowa, mrowiska) i chronionych gatunków roślin. Wszystkie prace prowadzone będą pod ścisłym nadzorem przyrodniczym zarówno ze strony Wykonawcy jak i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Pierwsze prace przyrodnicze ruszyły na odcinku 7 drogi ekspresowej S5 i sukcesywnie będą rozszerzane o kolejne odcinki budowanej trasy. Ich zakres zostanie również zwiększony po wydaniu zezwoleń na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla tej inwestycji.

 

GDDKiA

 

Warto wspomnieć, że podobne działania były prowadzone już wielokrotnie w czasie budowy kujawsko-pomorskiego odcinka autostrady A1. Już wtedy akcja przyniosła zaskakująco dobre rezultaty. Tylko w 2011 roku poza pas drogowy budowanej trasy, udało się przenieść i tym samym uratować prawie 10 tysięcy płazów.