Na zimowym dyżurze
We wszystkich trzynastu obwodach drogowych na terenie kieleckiego Oddziału GDDKiA uruchomione zostały w listopadzie dyżury zimowego utrzymania. Jak co roku, od połowy października w stanie gotowości pozostają operatorzy sprzętu zimowego utrzymania. Niezmiennie przez cały rok i całą dobę działa Punkt Informacji Drogowej w kieleckim oddziale GDDKiA.

W monitorowaniu sytuacji na drogach pomagają kamery wyposażone w czujniki meteo. Zarówno informacje o warunkach pogodowych, jak i podgląd z kamer dostępny jest na stronie internetowej GDDKiA pod adresem www.archiwum.gddkia.gov.pl w zakładkach „mapa kamer monitorujących” i „mapa warunków drogowych”. Przy drogach krajowych województwa świętokrzyskiego zamontowanych zostało ponad 60 kamer. Najwięcej przy trasie ekspresowej S7. Na przykład węzły Suchedniów i Zalezianka monitoruje po 8 kamer. Aż 26 kamer zamontowanych zostało przy węzłach kieleckiej obwodnicy. Kamery znajdują się również przy drogach krajowych nr 74 i 78. Dodatkowo przy drodze ekspresowej S7 znajdują się tablice zmiennej treści, z których kierowcy mogą odczytać np. temperaturę powietrza i nawierzchni.

 

Do akcji „zima” na drogach krajowych województwa świętokrzyskiego przygotowanych zostało prawie 80 pługosolarek, pługopiaskarek i pługów. W 13 obwodach drogowych GDDKiA w specjalnych magazynach zgromadzonych zostało około 15 tysięcy ton soli i innych materiałów niezbędnych do zimowego utrzymania dróg.

 

Świętokrzyskie drogi krajowe utrzymywane są w oparciu o standardy zimowego utrzymania. W pierwszym standardzie utrzymywana jest droga ekspresowa S7 oraz ekspresowy odcinek drogi S74 Kielce - Cedzyna. W trzecim standardzie droga krajowa nr 78 od Jędrzejowa do Chmielnika, droga krajowa nr 42 od granicy z województwem łódzkim do Końskich oraz na przeważającym odcinku droga krajowa nr 79. Pozostałe drogi krajowe kieleckiego oddziału GDDKiA utrzymywane są w standardzie drugim. Za zimowe (a także całoroczne) utrzymanie odcinków dróg ekspresowych S7 i S74 odpowiadają firmy wyłonione w roku 2013 w przetargach na kompleksowe utrzymanie dróg w systemie „utrzymaj standard”.

 

Informacje na temat warunków na drogach krajowych można uzyskać dzwoniąc pod numer ogólnopolskiej całodobowej infolinii drogowej 19 111.