Przetarg na dokumentację S10 unieważniony
Ceny zaproponowane przez oferentów w przetargu na dokumentację drogi S10 przekroczyły kwotę jaką GDDKiA przeznaczyła na realizację tego zadania. To powód unieważnienia przetargu na Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe (STEŚ) wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla drogi ekspresowej S10 na odcinku Bydgoszcz - Toruń.

W ślad za zmieniającymi się uwarunkowaniami lokalnymi i środowiskowymi oraz zmianami w obowiązującym prawie ze szczególnym uwzględnieniem Prawa ochrony środowiska, w 2010 roku GDDKiA zleciła przygotowanie opracowań o charakterze studialnym: Studium Korytarzowego, Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego i pozostałych materiałów umożliwiających wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla drogi ekspresowej S10 (odc. Wyrzysk-Bydgoszcz-Toruń-Blinno) w granicach całego województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Zgodnie z przyjętym harmonogramem projektu wykonano Studium Korytarzowe dla całego odcinka S10 na terenie województwa. Wysokie zainteresowanie przebiegiem drogi ekspresowej S10 wyrażone zostało bardzo dużą ilością złożonych wniosków w ramach spotkań konsultacyjnych, co przełożyło się na termin zakończenia prac.

 

22 października 2015 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Bydgoszczy ogłosiła przetarg na Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe (STEŚ) wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla drogi ekspresowej S10 na odcinku Bydgoszcz - Toruń. Zaproponowane przez potencjalnych Wykonawców ceny ofert przekraczały jednak kwotę, jaką Zamawiający zamierzał przeznaczyć na realizację tej inwestycji. W związku z powyższym procedura przetargowa na przygotowanie dokumentacji dla drogi S10 na odc. Bydgoszcz- Toruń, została unieważniona.

 

[ zestawienie ofert ]  

 

W 2016 roku planowane jest podjęcie dalszych decyzji dotyczących inwestycji drogowych realizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w tym ewentualnego wszczęcia ponownego postępowania przetargowego dla drogi ekspresowej S10. Rekomendację dla wyboru ewentualnej kolejności realizacji oraz jej formy, tj. budowy po nowym śladzie lub przebudowy istniejącej drogi dla każdego z odcinków powyższej trasy, będą stanowiły m.in. wyniki analiz generalnego pomiaru ruchu. GPR wykonywany jest na całej sieci dróg krajowych co 5 lat, ostatni miał miejsce w 2015 roku. Obecnie weryfikowane są dane z całorocznych pomiarów. Po analizie podsumowania GPR, będzie możliwe podjęcie kolejnych decyzji dotyczących realizacji drogi ekspresowej S10 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.