Zapora przeciwczołgowa na drodze krajowej

GDDKiA

 

 

W najbliższy poniedziałek tj. (28 września) od godziny 7:00, zostanie zamknięty przejazd na drodze krajowej nr 24 (relacji Kostrzyn nad Odrą – Poznań) w okolicach nowo powstającego ronda na skrzyżowaniu starej „trójki” z drogą krajową nr 24 w kierunku Kostrzyna nad Odrą.Powodem zamknięcia drogi jest konieczność usunięcia z pasa drogi zapory przeciwczołgowej. Na znalezisko natrafiono podczas przebudowy skrzyżowania. Kiedy to podczas prac ziemnych odkopali pozostałości po II wojnie światowej. Ze względu na fakt, że takie budowle stanowią z mocy prawa zabytek, należało zastosować odpowiednie środki, aby wydobyć eksponat w całości. Okazało się jednak, że wydobycie prawie stu tonowej zapory nie jest takie proste. Ze względu na spore wymiary (11 metrów długości i 2,5 szerokości) i wagę, konieczne jest zaangażowanie jednego z największych dźwigów do przeniesienia zapory, przy jednoczesnym zachowaniu jej wartość historycznej. Przeprowadzenie operacji wymaga zamknięcia odcinka drogi krajowej nr 24.

 

Element umocnień zostanie przeniesiony kilkaset metrów od ronda, tak aby wraz z bunkrem Pz. W. 875, zlokalizowanym również w okolicach powstającego ronda, tworzył historyczną całość.

 

Na czas zamknięcia drogi obowiązywać będzie tymczasowa organizacja ruchu. Specjalnie przygotowane tablice informować będą o możliwości objazdu a ruch w okolicach ronda będzie kierowany ręcznie.

 

Z utrudnieniami należy się liczyć przez ok. 24 godziny.

 

GDDKiA

 

GDDKiA