Ćwiczenia Służb Drogowych i Ratowniczych
Co roku straż pożarna na ternie woj. mazowieckiego interweniuje ponad 50 000 razy w tym około 6000 razy podczas wypadków samochodowych. W sytuacjach kryzysowych na drogach bardzo ważny jest szybki i sprawny dojazd służb ratowniczych i drogowych aby zapewnić skuteczną pomoc osobom poszkodowanym i zabezpieczyć miejsce zdarzenia.

Użytkownicy dróg powinni ułatwiać dojazd samochodom Straży Pożarnej, Policji czy Służb Drogowych GDDKiA.

Niestety bardzo często kierowcy blokują pasy awaryjne przeznaczone dla służb ratunkowych lub brak jest właściwej reakcji na samochód ratunkowy poruszający się „na sygnałach”. Dodatkowo zdarza się, że kierowcy zatrzymują się na autostradzie utrudniając ruch oraz stwarzając zagrożenie dla innych samochodów poruszających się po drodze.

 

Zablokowanie pasa awaryjnego przez poruszanie się nim podczas zatorów na autostradzie lub zaparkowanie samochodu na pasie awaryjnym może kosztować życie osoby poszkodowane w wypadku, do których służby ratownicze będą miały utrudniony dojazd. Służby ratownicze i służby drogowe by móc udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych muszą na miejsce zdarzenia dojechać – apelujemy o umożliwienie nam tego.

Pas awaryjny nie służy do omijania nim zatorów – to najszybsza droga, którą Straż Pożarna, służby medyczne i służby drogowe docierają na miejsce wypadku. Uniemożliwiając im skorzystanie z dedykowanej dla nich drogi wydłużamy czas dotarcia do poszkodowanych, a to zagraża życiu i zdrowiu osób poszkodowanym w wypadku.

 

Służby drogowe Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zazwyczaj jako jedne z pierwszych pojawiają się na miejscu zdarzeń drogowych - ich zadanie to zapewnienie bezpieczeństwa osobom poszkodowanym i innym uczestnikom ruchu drogowego. Wprowadzają odpowiednią organizację ruchu i pozostają w dyspozycji Straży Pożarnej, która przyjeżdżając na miejsce zdarzenia przejmuje dowodzenie akcją.

 

Bezpieczne korzystanie z infrastruktury drogowej, to nie tylko przestrzeganie przepisów dotyczących ograniczenia prędkości i zasad ruchu prawostronnego (do poruszania się po autostradzie służy prawy pas, zaś psy: środkowy i lewy służą do wyprzedzania) ale i bezwzględne przestrzeganie zakazu zatrzymywania się na autostradzie w miejscach do tego nie wyznaczonych. Jedynym miejscem na którym bezpiecznie można się zatrzymać to Miejsce Obsługi Podróżnych.