GDDKIA skontroluje kolejne inwestycje kolejowe
Warszawski Oddział GDDKiA zrealizuje kolejne badania jakości dla spółki PKP Polskie Linie Kolejowe wspierając tym samym realizowanie inwestycji kolejowych w standardach najwyższej jakości.

Umowa na podstawie której Wydział Technologii Laboratorium Drogowe GDDKiA kontroluje jakość realizowanych przez PKP PLK inwestycji została podpisana w październiku 2014 roku. Teraz podpisany został aneks do umowy na podstawie którego Laboratorium warszawskiego Oddziału GDDKiA przeprowadzi ok. 40 kolejnych badań.

 

Na jej podstawie umowy wykonaliśmy już ponad 70 badań – sprawdzaliśmy jakość zastosowanego przez wykonawców spółki budującej linie kolejowe betonu, kruszyw czy mieszanek mineralno – asfaltowych.

 

Laboratorium, czyli Pion Technologii GDDKiA O/Warszawa kontroluje jakość mazowieckich dróg zarówno na etapie ich budowy, jak i podczas ich eksploatacji. W listopadzie 2014 roku otrzymało akredytację Polskiego Centrum Akredytacji, która jest oficjalnym potwierdzeniem wysokiej jakości wykonywanych przez laboratorium badań, sprawdzających jakość zrealizowanych robót na kontraktach. By ją otrzymać laboratorium musiało spełnić wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17025 w której ujęte są „Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących”. Certyfikat dla jednostki badawczej to szereg korzyści m.in. oznacza, że sprawozdania z badań wydawane przez laboratoria mogą być uznawane na arenie międzynarodowej.

 

Wydział Technologii z którego usług korzysta PKP PLK znajduje się w specjalnie dostosowanym na potrzeby laboratorium budynku w którym w poszczególnych pracowniach panują odpowiednie warunki środowiskowe oraz wymogi technologiczne w pomieszczeniach, takie jak utrzymywanie i stały monitoring temperatury i wilgotności w pomieszczeniach laboratoryjnych.

W latach 2010 – 2013 zainwestowano w nowoczesny sprzęt do mazowieckiego laboratorium około 9,5 mln. Tymczasem inwestycje we wszystkie laboratoria GDDKiA w całej Polsce wyniosły w latach 2010 – 2013 ok. 100 mln zł. Średniorocznie laboratorium bada ok. 4 tys. próbek, czyli wykonuje ok. 16 tys. badań rocznie.