Bogl& Krysl nie dokończy budowy A2

GDDKiA wypowiedziała firmie Bogl&Krysl umowę na dokończenie budowy 20 km odcinka autostrady A2 między Łodzia a Warszawą.



Umowa została wypowiedziana dzisiaj, 18 listopada ze skutkiem natychmiastowym. Zerwanie kontraktu w części pozostałej do realizacji  jest konsekwencją nie wywiązywanie się wykonawcy z postanowień umowy. Wykonawca nie usunął wskazanych wad i usterek  mimo trwania okresu gwarancyjnego.

 

Kontrakt dokończy nowy wykonawca, prace maja rozpocząć się na wiosnę 2015 roku.  Na poczet ich realizacji GDDKiA wystąpiła z żądaniem wypłaty gwarancji bankowej zabezpieczającej rękojmię za wady.  Zakres prac gwarancyjnych, które pozostały  do realizacji obejmuje m.in.  odmulenie rowów,  usuniecie nierówności na nawierzchni na wiadukcie drogowym, która została  wykonana z innej mieszanki niż zakładał projekt budowlany czy naprawę  ekranów akustycznych.  Żadna z wskazanych do usunięcia usterek nie wpływa na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

 

Autostrada została oddana do ruchu w czerwcu 2012 roku. W listopadzie  2013 roku wraz z wystawieniem  świadectwa przejęcia powstała lista wad i usterek które wykonawca miał usunąć. Było to niezbędne do  wydania świadectwa wykonania inwestycji, co oznacza formalne zakończenie kontraktu.

Tylko w ciągu  ostatniego miesiąca wykonawca był dwukrotnie wzywany do  mobilizacji w celu  wywiązania się z umowy z trybie subklauzuli 15.1.   Pod raz pierwszy  27 października 2014, następne wezwanie nastąpiło 31 października 2014 roku.   Wypowiedzenie umowy  w przypadku nie zastosowania się do wezwań wynika w  zapisów kontraktowych. Jest to konieczność  jeżeli, tak jak w tym przypadku wykonawca nie wykazuje woli dalszej współpracy i  wywiązania się z zobowiązań przyjętych w kontrakcie.

Usuwanie wad i usterek wykrytych po zakończeniu prac jest  standardową procedurą realizacji  każdego kontraktu. Średnio na realizowanych kontraktach  stwierdzanych jest ok. 100 – 150 sztuk usterek.  Wykonawcy usuwają je bez zbędnej zwłoki i bez konieczności ponaglania. Przypadek Bogl& Krysl jest pierwszym  w którym Inwestor musiał uciec się  do  oficjalnego wezwania  Wykonawcy do  realizacji prac gwarancyjnych  w trybie Subklauzuli  15.1 w okresie zgłaszania wad.