Noś odblaski – bądź widoczny


Od września bieżącego roku każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych.
 
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad o. w Rzeszowie wspiera działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tym roku wspólnie z Policją oraz Gazetą Codzienną Nowiny prowadziła akcję „Pamiętaj – noś odblaski”.  W przedszkolach i szkołach podstawowych organizowane były lekcje dotyczące tego, jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły. Policjanci rozmawiali z dziećmi o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz rozdawali elementy odblaskowe. Akcje prowadzone były m.in. w szkołach podstawowych i przedszkolach w Rzeszowie i Leżajsku.
 
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym nałożyła na pieszych obowiązek, poruszania się po drodze o zmierzchu poza obszarem zabudowanym, noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. 
 
W okresie jesiennym oraz zimowym zmierzch zapada wcześniej. Uczestnicy ruchu drogowego stają się mniej widoczni dla kierujących pojazdami. Przypominamy, iż każdy pieszy wyposażony w jakiekolwiek elementy odblaskowe jest zdecydowanie lepiej widoczny, a przez to bezpieczniejszy. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki czy smycze. Ważne jest aby były umieszczone na wysokości kolan, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas mamy pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu.

 

GDDKiA