Kilkaset osób na Dniu Otwartym laboratorium drogowego


Skąd się biorą koleiny? Czym naprawdę jest asfalt? Jak wygląda pobieranie próbek na drodze? Jak działa profilograf? Na te i wiele innych pytań można było znaleźć odpowiedź podczas dzisiejszego dnia otwartego w laboratorium drogowym GDDKiA w Rzeszowie. Z możliwości zwiedzenia laboratorium skorzystało prawie 500 osób.

 

Studenci Politechniki Rzeszowskiej, uczniowie średnich szkół i techników o profilu budowlanym, ale także przedstawiciele zarządców innych dróg, firm drogowo-mostowych,  czy też osoby prywatne, mogły przekonać się na czym polega profesjonalna praca diagnostyczna oraz zobaczyć specjalistyczny sprzęt pomiarowo-badawczy wykorzystywany do różnego rodzaju badań laboratoryjnych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się nie tylko pokazy badań laboratoryjnych w poszczególnych pracowniach badawczych jak ale także laboratoryjny sprzęt terenowy. Zwiedzający mogli uczestniczyć w badaniach lepiszczy, wytrzymałości na ściskanie próbek betonowych, uziarnienia gruntów, granicy płynności gruntu, ścieralności kruszywa, właściwości mieszanek i nawierzchni mineralno – asfaltowych czy też wskaźnika piaskowego. Zobaczyli także wiertnice do pobierania próbek z nawierzchni bitumicznej, profilograf i planograf do badania równości nawierzchni drogi oraz płytę obciążoną statycznie VSS do pomiaru nośności i zagęszczenia warstw konstrukcyjnych nawierzchni.

 

Dzięki poznaniu specyfiki pracy laboratorium drogowego, wszyscy zwiedzający mogli przekonać się w jaki sposób dbamy o jakość robót na każdym etapie realizacji inwestycji drogowych. Była to także doskonała okazja do tego, aby zaprezentować inwestycje dofinansowane ze środków unijnych.

 

„Dzień Otwarty Laboratorium Drogowego – Wydziału Technologii GDDKiA w Rzeszowie” został zrealizowany w ramach wielkiej ogólnopolskiej akcji promocyjnej pn. „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”, której organizatorem jest Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju we współpracy z Telewizją Polską S.A. Przypadająca w tym roku 10. rocznica członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest doskonałą okazją do tego, aby zaprezentować mieszkańcom naszego regionu, instytucjom oraz ośrodkom naukowym przedsięwzięcia i inwestycje dofinansowane z Funduszy Europejskich, które poprawiają jakość życia nas wszystkich.