„Dzień otwarty w Laboratorium drogowym w Opaczy”

Czy i kiedy na jezdni pojawią się pierwsze koleiny? Jak zbadać czy zapewniona jest odpowiednia droga hamowania? Jak wygląda przekrój drogi? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań będzie można poznać już 9 maja 2014 roku podczas zwiedzania Laboratorium Drogowego w Opaczy.



Swoje drzwi Laboratorium Drogowe – Wydział Technologii warszawskiego Oddziału GDDKiA otworzy dla wszystkich chętnych już w najbliższy piątek, w godzinach między 11.30 a 15.30.

 

„Dzień Otwarty Laboratorium Drogowego GDDKiA” to jedno z wydarzeń organizowanych w ramach obchodów 10-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej w całej Polsce.

Laboratorium drogowe w Opaczy wyposażone jest w nowoczesny sprzęt służący do kontrolowania jakości mazowieckich dróg zarządzanych przez GDDKiA zarówno na etapie ich budowy, jak i eksploatacji. W trakcie zwiedzania będzie można zapoznać się z zasadami jego działania.

Na parkingu przed budynkiem zaprezentowane zostaną pojazdy wykorzystywane do kontroli jakości istniejących dróg.

Na tym samym parkingu pod budynkiem swoje mobilne laboratorium chemiczne – mini lab służący do zabezpieczania działań Straży Pożarnej i rozpoznawania zagrożeń chemicznych i ekologicznych zaprezentuje Grupa Chemiczna z Komendy Miejskiej PSP w Warszawie. Wszystkim chętnym strażacy z KPSP Pruszków zaprezentują zasady udzielania pierwszej pomocy.

 

Chętnych do zwiedzenia laboratorium zapraszamy do wysłania zgłoszenia na adres kaszczepaniak@gddkia.gov.pl.

 

Adres Laboratorium

Opacz Kolonia Ul. Środkowa 35 c

Dojazd:

Samochodem własnym lub kolejką WKD do stacji Opacz.

 

O LABORATORIUM

Laboratorium Drogowe, które w struktury warszawskiego oddziału GDDKiA zostało włączone z początkiem 2011 roku jako Wydział Technologii, rocznie bada ok. 4 tys. próbek. Z każdej z nich wykonywanych jest średnio 5 różnych badań, rocznie więc wykonywanych jest ich w sumie ok. 20 tys. Wydział Technologii składa się z pięciu pracowni: - Zespół Asfaltów i Mieszanek Mineralno – Asfaltowych, - Zespół Kruszyw, - Zespół Diagnostyki Nawierzchni, - Zespół Gruntów i Geotechniki, - Zespół Betonu i Materiałów Wiążących. Za kontrolowanie jakości dróg z których korzystają kierowcy odpowiada Zespół Diagnostyki Nawierzchni. Co roku sprawdza m.in. czy na drogach, którymi zarządza GDDKIA na Mazowszu nie pojawiły się spękania lub koleiny. Sprzęt do diagnostyki nawierzchni to m.in. profilograf laserowy (na zdjęciu z lewej) , który bada równość podłużną i poprzeczną tras, SRT-3 (na zdjęciu z prawej) dzięki któremu można sprawdzić właściwości przeciwpoślizgowe drogi oraz georadar, kolejny sprzęt diagonostyczny należący do warszawskiego oddziału GDDKiA. Pozwala on na weryfikację grubości konstrukcji dróg bez wykonywania odwiertów.

 

Osoby do kontaktu:

Katarzyna Szczepaniak

kaszczepaniak@gddkia.gov.pl

tel. 22 209 23 18

 

Agnieszka Stefańska

tel.: 664 975 041