Wlot na obwodnicę Augustowa: będą dwa poziomy, dwa ronda

Jest już decyzja o zezwoleniu na realizację „Węzła Augustów”, który wcześniej został wydzielony z głównego projektu obwodnicy Augustowa ze względu na stopień skomplikowania i konieczność zmniejszenia zajętości terenu. Obwodnica ma więc teraz (od 29 sierpnia) komplet dokumentów i wkrótce będzie budowana na całej długości.Obecna wersja „Węzła Augustów” zajmuje w przybliżeniu 6,5 ha gruntów, podczas gdy poprzednia wymagała zajęcia blisko 15 ha. To oznacza, że GDDKiA istotnie obniży koszty przedsięwzięcia w zakresie przygotowania inwestycji. Kwota oszczędności może sięgać od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych (można będzie ją wyliczyć po pierwszych decyzjach odszkodowawczych dotyczących wyłącznie tego, zurbanizowanego obszaru). Natomiast skrzyżowanie zrealizuje - w ramach (i w cenie) tego samego kontraktu - wykonawca całej obwodnicy - firma Budimex.

 

Przyjęte rozwiązanie zakłada realizację dwupoziomowego węzła w rejonie dzisiejszego skrzyżowania dróg krajowych NR 8 i 61 przy wjeździe do Augustowa. Górą zostanie poprowadzony kierunek Obwodnica Augustowa - Białystok, dołem oś Łomża – Augustów. Całość zostanie spięta dwoma rondami i łącznicami.

 

Warto podkreślić, że mimo iż węzeł Augustów został wyodrębniony z głównego projektu, aby nie blokować prac nad całą obwodnicą, to jednak zostanie on oddany do użytku razem z nią – jesienią 2014 roku.