Poprawiamy bezpieczeństwo najmłodszych czyli program „Odblaskowy Pierwszak”


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu  po raz pierwszy włącza się w tym roku w kolejną  edycję programu „ Odblaskowy pierwszak”. 

 

Na odblaski będą mogły liczyć pierwszaki ze szkół położonych przy ruchliwych trasach krajowych i drogach słabo oświetlonych.

Pierwsze spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 3 w Środzie Wlkp. z uczniami klas pierwszych. Na spotkaniu tym  policjanci mówili o najważniejszych zasadach ruchu drogowego,  tłumaczyli jak bezpiecznie przechodzić przez przejścia dla pieszych, w co powinien być wyposażony każdy pieszy, a co za tym idzie jak ważną funkcję pełnią odblaski.  

 

Dzieci mogły na własne oczy porównać jak widać osobę wyposażoną w odblask, a jak pieszego ubranego w zwykłą odzież. Wszystko dzięki specjalnej edukacyjnej tubie, która symuluje światła reflektorów samochodowych w nocy.

Uwieńczeniem spotkania edukacyjnego było uhonorowanie wszystkich pierwszaków odblaskową zawieszką na tornister oraz opaską fluorescencyjną na rękę, które wręczył przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu.

Już na pierwszych zajęciach udało się poprawić bezpieczeństwo 130 dzieci, które elementy odblaskowe przymocowały do swoich tornistrów i kurtek.

 

Ta sama akcja odbyła się w Szkole Podstawowej im. o Mariana Żelazka w Chludowie, gdzie ponad 50 dzieci otrzymało odblaski.

Zdecydowana większość zdarzeń drogowych, do których dochodzi na polskich drogach dotyczy kolizji i wypadków samochodowych. Jednak najpoważniejsze w skutkach są prawie zawsze zdarzenia z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. To właśnie piesi i rowerzyści w „spotkaniu” z rozpędzonym pojazdem mają nikłe szanse, żeby wyjść z opresji cało. Często dochodzi do poważnych obrażeń wewnętrznych, obrażeń głowy, kręgosłupa czy kończyn. Jest jednak łatwy i tani sposób na to żeby poprawić własne bezpieczeństwo na drodze. Wystarczy niewielki kawałek materiału fluorescencyjnego – czyli popularny element odblaskowy by bezpieczeństwo każdego pieszego zwiększyło się 5-krotnie. Kierowca w pojeździe zamiast zauważyć nas z 30 metrów zrobi to już ze 150! Będzie miał czas by zwolnić i bezpiecznie nas ominąć lub przepuścić nas na pasach.

 

Inicjatywa poznańskiego oddziału  GDDKiA oraz  Policji  będzie nadal kontynuowana.

 

 

GDDKiA

 

 

źródło:

GDDKiA O/Poznań

19.10.2012 r.