Ćwiczenia na granicy w Świecku


Podobnie jak ponad miesiąc temu na granicy w Olszynie, tak i tym razem wspólne ćwiczenia straży granicznej, służby celnej, policji, żandarmerii wojskowej, BPOLI RFN i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, odbyły się na terenie byłego przejścia granicznego w Świecku. Ćwiczenia polegały na przywróceniu kontroli granicznej, miały na celu przygotowanie się do ewentualnego wprowadzenia kontroli na granicy państwa, podczas mistrzostw Euro 2012.

 

We wtorek 8 maja pomiędzy godziną 10 a 13 skontrolowano kilkadziesiąt pojazdów (samochody osobowe, dostawcze oraz autobusy). Próbna kontrola prowadzona była wyrywkowo wśród kierowców wjeżdżających do Polski.

 

Podczas ćwiczeń sprawdzane było funkcjonowanie systemu działań kontrolnych z wykorzystaniem sprzętu takiego jak: przenośne urządzenia mające dostęp do baz danych, w tym system informacji Schengen oraz tzw. schengenbus – czyli specjalny samochód straży granicznej wyposażony w mobilne biuro i urządzenia do sprawdzania autentyczności dokumentów.

 

Sprawdziła się również opracowana i przygotowana przez pracowników GDDKiA, tymczasowa organizacja ruchu na potrzeby przywrócenia kontroli granicznej.

 

Ćwiczenia potwierdziły, że na granicy w Świecku również jesteśmy gotowi na Euro 2012.

 

GDDKiA

GDDKiA

GDDKiA

GDDKiA